Croația a produs surpriza sferturilor de finală la CM de handbal masculin

Sport 25 Ianuarie 2017 / 14:39 428 accesări
Marko Mamic a fost golgheterul Croației în victoria cu Spania

Marea surpriză a sferturilor de finală de la Campionatul Mondial de handbal masculin a reușit-o Croația, care a învins Spania, naționala iberică fiind considerată - la startul turneului - principala adversară a Franței la cucerirea titlului mondial! Este drept că și Franța a tremurat pentru calificare, Suedia conducând pe tabela de marcaj în prima repriză. Francezii au tranșat soarta partidei în ultimele zece minute de joc și s-au calificat în semifinale, unde vor întâlni Slovenia, echipă care a eliminat vicecampioana mondială - Qatar.

Rezultatele din sferturile de finală: Norvegia - Ungaria 31-28, Franța - Suedia 33-30, Slovenia - Qatar 32-30, Spania - Croația 29-30!

Semifinalele sunt programate joi și vineri, de la ora 21.45: Franța - Slovenia și Croația - Norvegia.