Croatul Luka Modric a câştigat Balonul de Aur

Fotbal internaţional

Sport 04 Decembrie 2018 / 00:01 562 accesări
Modric a câştigat în acest an Liga Campionilor şi a fost finalist la Cupa Mondială din Rusia (sursa foto: Facebook UEFA Champions League)

Mijlocaşul Luka Modric primit, luni seară, la Paris, Balonul de Aur, devenind primul fotbalist din Croaţia care câştigă acest trofeu. În vârstă de 33 de ani, Modric a fost urmat în clasament de portughezul Cristiano Ronaldo şi de francezul Antoine Griezmann. Modric a câştigat în acest an Liga Campionilor cu Real Madrid şi a fost finalist cu naţionala Croaţiei la Cupa Mondială din Rusia. Pentru prima oară din 2006, argentinianul Lionel Messi nu se află pe podium. În ultimii zece ani, Messi şi portughezul Cristiano Ronaldo au obţinut câte cinci trofee în ancheta „France Football”.

Top 10 Balonul de Aur 2018:

1. Luka Modric (Croaţia / Real Madrid)

2. Cristiano Ronaldo (Portugalia / Juventus Torino)

3. Antoine Griezmann (Franţa / Atlético Madrid)

4. Kylian Mbappe (Franţa / Paris Saint-Germain)

5. Lionel Messi (Argentina / FC Barcelona)

6. Mohamed Salah (Egipt / FC Liverpool)

7. Raphael Varane (Franţa / Real Madrid)

8. Eden Hazard (Belgia / Chelsea Londra)

9. Kevin De Bruyne (Belgia / Manchester City)

10. Harry Kane (Anglia / Tottenham Hotspur)

Norvegianca Ada Hegerberg, în vârstă de 23 de ani, de la echipa franceză Olympique Lyon, a câştigat prima ediţie a Balonului de Aur în fotbalul feminin.