CS Farul a câștigat titlul național la junioare II, la tenis de masă

Cu victorii pe linie

Sport 01 Februarie 2016 / 13:47 667 accesări
Fetele de la CS Farul au cucerit medaliile de aur la CN pe echipe la junioare II

La finalul săptămânii trecute, în sala de sport a Liceului cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru” din Constanța, a avut loc Campionatul Național pe echipe la tenis de masă pentru juniori II, iar sportivii constănțeni, pregătiți de Viorel Filimon, Liliana Sebe și Stelian Hașoti, au avut o comportare meritorie. În întrecerea fetelor, CS Farul 1 Constanța, în componența Camelia Mitrofan Elena Zaharia și Denisa Urâtu, a cucerit titul național, după ce a obținut trei victorii în turneul pentru locurile 1-4, toate cu scorul de 4-2, în fața celor de la CS Romgaz Mediaș, CSS Slatina 1 și LPS Bistrița 1. CS Farul 2, în componența Claudia Caragea, Fruszina Bartha, Andreea Grigore și Claudia Nițu, a încheiat competiția pe locul 5, cu trei succese în turneul pentru locurile 5-8, 4-1 cu LPS Constanța 1, 4-1 cu CN „Alexandru Vlahuță” Rm. Sărat și 4-3 cu CSTA București. Învinsă de CS Farul 2, LPS Constanța 1, în componența Andreea Dudescu, Alexandra Holbură, Delia Mocanu și Andreea Badache, a câștigat celelalte două jocuri din turneul pentru locurile 5-8, 4-1 cu CN „Alexandru Vlahuță” Rm. Sărat și 4-1 cu CSTA București, clasându-se pe locul 6.

În întrecerea băieților, rezultatele au fost mai modeste, cea mai bună performanță fiind obținută de LPS Constanța 1, în componența Alexandru Tudorache, Vlad Buglea, Ștefan Zdrobeu și Giovani Ipate, care a terminat competiția pe locul 9, în timp ce echipa CS Farul 1, în componența Emir Culpedin, Daniel Manu și Alexandru Amzu, s-a clasat doar pe locul 12.

SAMARA, ÎN OPTIMI LA OPENUL GERMANIEI

Constănțeanca Eliza Samara, clasată pe locul 20 ITTF, a participat săptămâna trecută la Openul Germaniei, desfășurat la Berlin, unde au fost prezente unele dintre cele mai bune jucătoare din lume. Sportiva legitimată la CS Farul și pregătită de Viorel Filimon s-a oprit în optimi, după ce a învins-o pe Maria Dolgikh (Rusia, locul 82 ITTF), cu 4-0, dar a cedat clar în duelul cu Kasumi Ishikawa (Japonia, locul 7 ITTF), cu 0-4.