CS Medgidia a promovat în primul eşalon al voleiului feminin românesc

Premieră remarcabilă

Sport 06 Aprilie 2019 / 21:06 725 accesări
Voleibalistele de la CS Medgidia vor să încheie sezonul fără set pierdut (sursa foto: Facebook Clubul Sportiv Medgidia)

După victoria de vineri, 3:0 (25:16, 25:14, 25:19) cu Rapid Bucureşti, voleibalistele de la CS Medgidia s-au impus, cu 3:0 (25:16, 25:14, 25:19), după o oră de joc, şi în partida de sâmbătă, cu SCM Gloria Buzău. Şi cum în cealaltă întâlnire disputată sâmbătă, în Sala Sporturilor „Iftimie Ilisei” din Medgidia, CS Rapid București a câştigat duelul cu CSO 2005 Voluntari, scor 3:1, voleibalistele pregătite de Florin Voinea şi-au asigurat promovarea în Divizia A1 la volei feminin.

Au evoluat pentru CS Medgidia: Natalia Preda (3p) - Andreea Ordeanu (8p), Denisa Dumitru (1p), Mădălina Iacobiță (2p), Elena Albu (6p), Loredana Dobriceanu (15p) şi libero: Mihaela Albu; a mai jucat: Doina Cojocaru (2p).

„Vrem să terminăm aşa cum am început, cu o victorie concludentă, pentru a realiza un record, acela de a câştiga toate meciurile jucate în timpul unui sezon competiţional fără să cedăm măcar un set”, a declarat antrenorul Florin Voinea.

Programul meciurilor de duminică, 7 aprilie, din ultima zi a turneului de promovare în Divizia A1 la volei feminin, etapa a doua a fazei play-off din Divizia A2, Seria Est - ora 11.00: SCM Gloria Buzău - CS Rapid București, ora 13.30: CS Medgidia - CSO 2005 Voluntari.

Formaţiile clasate pe primele două locuri vor evolua în sezonul viitor în Divizia A1.

CS Medgidia nu mai poate rata promovarea, iar a doua echipă va fi stabilită la finalul partidei dintre Gloria Buzău şi Rapid București.