CS Phoenix, start cu dreptul în turneul final al Ligii 1

Baschet feminin

Sport 25 Mai 2018 / 20:15 724 accesări

Echipa feminină de baschet CS Phoenix Constanţa a susţinut vineri, la Târgovişte, primul meci din cadrul turneului final al Ligii 1. Jucătoarele antrenate de Predrag Stanojcic şi Dan Constantinescu au câştigat, la capătul unei partide extrem de disputate, întâlnirea cu formaţia Universitatea CSM Oradea, scor 58-53, la pauză 22-29. Scorul pe sferturi a fost 10-15, 12-14, 15-12 şi 21-12, CS Phoenix revenind în partea a doua a jocului şi punctând decisiv în ultimul sfert al confruntării. Punctele echipei constănțene au fost înscrise de Chelsea Douglas 22, Bianca Fota 16, Jassany Williams 7, Selena Kirberg 5, Teodora Armanu 5 şi Ecaterina Armanu 3.

CS Phoenix va întâlni sâmbătă, de la ora 17.00, pe CS Rapid București, iar duminică, de la ora 13.00, va avea loc partida cu CS Municipal Târgoviște.