CS Phoenix Ştiinţa Constanţa a câştigat primul turneu de baschet feminin 3x3 din Cupa României

Cu victorii pe linie

Sport 16 Noiembrie 2018 / 09:18 880 accesări
Sursa foto: Facebook Phoenix Stiinta Constanta

Echipa feminină de baschet 3x3 a Clubului Sportiv Phoenix-Ştiinţa Constanţa, pentru care au evoluat jucătoarele Cristiana Cutaș, Andreea Ioana Beldian, Adelina Duţă şi Bianca Fota, s-a impus într-o manieră categorică în primul turneu de baschet 3x3 din Cupa României, ediţia 2018-2019, desfăşurat joi la Arena de Baschet din Bucureşti. Baschetbalistele constănţene au câştigat finala disputată împotriva formaţiei FCC ICIM CSB Arad, cu scorul de 19-12.

În celelalte partide din primul turneu al competiţiei organizată de Federaţia Română de Baschet şi 3x3 România, cu sprijinul Ministerul Tineretului şi Sportului şi Sport Arena Streetball, CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa a mai obţinut patru victorii: 17-9 cu CSM Alexandria şi 10-7 cu BCU Oradea, ambele jocuri în Grupa B, 18-10 cu CSM Satu Mare (în sferturi) şi 19-13 cu Sepsi-SIC Sf. Gheorghe (în semifinale).