CS Phoenix-Ştiinţa a pierdut la Arad

Baschet feminin / Liga Naţională

Sport 24 Martie 2019 / 09:14 526 accesări

În ultima etapă din Grupa roşie a Ligii Naţionale de baschet feminin, CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa a cedat, în deplasare, în partida cu FCC ICIM Arad, cu scorul de 48-75, la pauză 25-36.

Scorul pe sferturi în meciul ICIM - CS Phoenix-Știința: 21-12, 15-13, 21-12, 18-11.

Pentru formaţia constănţeană au marcat Bianca Fota 20 de puncte, Chelsea Douglas 8p, Andreea Beldian 8p, Teodora Armanu 6p, Jelena Jovanovic 2p, Vladinka Erak 2p şi Cristiana Cutaş 2p.

Baschetbalistele antrenate de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu au încheiat sezonul regulat pe locul 6 şi vor întâlni în prima fază din play-off echipa Olimpia CSU Braşov. Primele două partide se vor desfăşura la Braşov, la 6 şi 8 aprile, iar al treilea meci se va disputa la Constanţa, la 12 aprilie. Se va juca după sistemul cel mai bun din cinci jocuri, astfel că a patra întâlnire, dacă va fi necesar, va avea loc tot la Constanţa, la 14 aprilie. Dacă egalitatea va persista, atunci confruntarea decisivă va fi găzduită de braşovence, la 17 aprilie.

Dar până atunci, CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa va evolua în Final Four-ul Cupei României la baschet feminin, care se va desfăşura în zilele de 30 şi 31 martie, la Sf. Gheorghe. În semifinale CS Phoenix-Știința va înfrunta pe CSM Satu Mare, iar ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe va întâlni pe Olimpia CSU Brașov.