CS Phoenix-Ştiinţa s-a impus în duelul primelor clasate

Baschet feminin / Liga Națională, Grupa B

Sport 31 Octombrie 2018 / 15:48 513 accesări

Vladinka Erak (nr. 60) și Chelsea Douglas au reușit peste jumătate din punctele formației constănțene

În etapa a 6-a a Ligii Naționale de baschet feminin, Grupa B, CS Phoenix-Știința Constanța, liderul neînvins al clasamentului, a câștigat miercuri, în Sala Sporturilor, partida cu CSM Tg. Mureș, ocupanta locului secund. Baschetbalistele pregătite de Predrag Stanojcic și Volha Tamirgeanu s-au impus cu scorul de 73-61, la pauză 42-31, trecându-și în cont al cincilea succes consecutiv în campionat.

Scorul pe sferturi în partida Phoenix-Știința - CSM: 23-18, 19-13, 10-14, 21-16. Punctele echipei constănțene au fost înscrise de Vladinka Erak 23, Chelsea Douglas 17, Andreea Beldian 10, Teodora Armanu 8, Jelena Jovanovic 6, Bianca Fota 5 și Cristiana Cutaș 4.

CS Phoenix-Știința va disputa următorul meci în campionat în deplasare, la 9 noiembrie, cu Rapid București.