CS Poseidon Limanu-2 Mai a promovat în Liga a 3-a

Fotbal / Învingătoare şi în manşa retur

Sport 23 Iunie 2019 / 11:21 823 accesări

Câştigătoarea Ligii a IV-a constănţene la fotbal, CS Poseidon Limanu-2 Mai, a câştigat, sâmbătă, pe stadionul „Sparta” din Techirghiol, şi meciul retur cu Pescărușul Sarichioi, din barajul pentru promovarea în eşalonul al treilea al fotbalului românesc. După ce s-a impus în tur, în deplasare, cu scorul de 2-1, CS Poseidon Limanu-2 Mai a obţinut o victorie la scor în retur, scor 6-1, graţie golurilor marcate de Erdinci Cogali (în minutele 55 şi 75), Enis Cogali (în minutele 15 şi 60), Sorin Zgubea (în minutul 22) şi Alexandru Ţugui (în minutul 35), oaspeţii înscriind golul de onoare în minutul 40.

Antrenorii Cristian Petcu şi Erdinci Cogali au folosit următorii jucători pentru CS Poseidon Limanu-2 Mai: Maxim - Creţeanu, Cl. Pîrvulescu, Cioinac, Braiş - Ţugui, Erdinci Cogali (cpt.), Pasmangiu, Enis Bolat - Enis Cogali, Zgubea; au mai evoluat: E. Vlăduţ, G. Vasile, Stroiu şi Ianuşi.

CS Poseidon Limanu-2 Mai a promovat în Liga a 3-a, astfel că judeţul Constanţa va avea trei reprezentante în sezonul viitor în Seria a 2-a a eşalonului al treilea din fotbalul românesc, celelalte două formaţii fiind CS Medgidia şi Axiopolis Cernavodă.

Pentru conducerea CS Poseidon Limanu-2 Mai urmează acum cea mai grea perioadă, în care trebuie făcută o analiză a resurselor financiare pentru participarea în Liga a 3-a. Pe plan sportiv, problema legată de echipele juniori este rezolvată, de la 10 iunie funcţionând Centrul de copii şi juniori, la care sunt deja înscrişi aproximativ 60 de copii, care sunt antrenaţi de Constantin Casler, Erdinci şi Enis Cogali.

„Victorie uriașă a echipei comunei noastre, CS Poseidon Limanu 2 Mai, în returul pentru promovarea în Liga a 3-a la fotbal, meci ce a avut loc la Techirghiol, având ca adversari campionii județului Tulcea, ACS Pescărușul Sarichioi. Scorul partidei a fost 6-1 în favoarea campionilor noștri (scor general 8-2)! Felicitări întregii echipe, antrenorilor și staff-ului tehnic și la cât mai multe rezultate cel puțin la fel de răsunătoare, în Liga a 3-a!”, a fost mesajul postat pe pagina de Facebook CS Poseidon 2 Mai.