CS Tomis rămâne în cărţi pentru cupele europene

Handbal (f) / LN, etapa a 21-a: CS TOMIS CONSTANŢA - CSM CETATE DEVA 25-19

Sport 12 Aprilie 2010 / 00:00 736 accesări

Formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa se menţine în lupta pentru cupele europene, după ce sâmbătă, în Sala Sporturilor, a trecut de Cetate Deva, cu 25-19 (10-9). Neînvinsă de cinci etape, echipa pregătită de Ion Crăciun şi Victor Dăbuleanu şi-a continuat parcursul pozitiv din Liga Naţională şi în etapa a 21-a, când în joc au fost puse alte două puncte importante pentru Tomis. Deşi debutul întâlnirii le-a aparţinut, partida nu a fost lipsită de emoţii pentru constănţence, care s-au văzut conduse în prima repriza, 8-5 (min. 24). Avantajul oaspetelor nu a durat decât trei minute, 8-8 (min. 27), Tomisul revenind în avantaj până la pauză, 10-9. Mai hotărâte pe faza de apărare şi mai determinate în atac în a doua repriză, constănţencele au obţinut o victorie extrem de importantă, cu 25-19. „Am întâlnit o echipă masivă, care ne-a creat mari probleme în atac. Au jucătoare cu experienţă şi un pivot foarte greu de ţinut, iar pentru noi este o victorie importantă, mai ales că ne-a lipsit Diana Druţu, un om important pentru faza de apărare”, a declarat antrenorul Tomisului, Ion Crăciun. Cea mai importantă dispută pentru constănţence din acest retur de campionat va avea loc în etapa viitoare, la Roman. Marcatoarele Tomisului în partida de sâmbătă: Mateescu 8g, Iovănescu 4g, Pătru 3g, Tîlvîc 3g, Barcan 2g, Zamfir 2g, Busuioceanu 2g, Dincu 1g. Cea mai bună marcatoare de la oaspete a fost Elena Moise, cu 7 reuşite. Celelalte rezutate: Rapid Bucureşti - Dunărea Brăila 33-41, Oţelul Galaţi - HCM Roman 23-23, U. Reşiţa - HCM Buzău 26-23, HCM Baia Mare - Rulmentul Braşov 30-27, HC Zalău - Ştiinţa Bacău 41-23. Meciul Oltchim - U. Jolidon Cluj se va disputa pe 13 aprilie, de la ora 18.00.