CS Tomis, victorie pentru obiectiv

Handbal (f) / LN, etapa a 22-a: HCM ROMAN - CS TOMIS CONSTANŢA 24-25

Sport 19 Aprilie 2010 / 00:00 813 accesări

LUPTA PENTRU CUPELE EUROPENE, RELANSATĂ. A 22-a etapă a Ligii Naţionale de handbal feminin a transformat lupta pentru cupele europene într-una extrem de încinsă pe acest final de campionat. Trei partide din această rundă au fost aproape decisive pentru şansele fiecărei dintre cele şase combatante (U. Jolidon Cluj, HCM Baia Mare, HCM Roman, HC Zalău, Dunărea Brăila şi CS Tomis) la cele patru locuri rămase disponibile pentru cupele europene, în condiţiile în care Oltchim Rm. Vîlcea şi-a asigurat deja prima poziţie!. Considerată outsideră, CS Tomis Constanţa ameninţă tot mai serios cupele europene, după o victorie extrem de importantă obţinută sâmbătă, în deplasare, în faţa celor de la HCM Roman. Elevele lui Ion Crăciun şi Victor Dăbuleanu s-au impus cu 25-24 (13-9), succes ce alimentează tot mai mult speranţele de a se clasa pe poziţia a cincea la finalul sezonului. Considerată o partidă vitală pentru îndeplinirea obiectivului, handbalistele constănţene au început în forţă întâlnirea din fieful unei echipe cu pretenţii la podium în acest sezon. CS Tomis a controlat autoritar prima repriză, având un avantaj şi de cinci goluri, 10-5 (min. 23) şi 12-7 (min. 27), dar au plecat la pauză cu un avantaj de patru goluri, 13-9. Chiar dacă au mai slăbit din turaţia motoarelor în a doua repriză, Tomisul a rămas la conducere şi a încheiat partida cu o victorie ce pare să o resusciteze pe acest final de campionat. „Rămânem în cursă pentru un loc de cupă europeană. A fost un joc deosebit de greu. Modul cum s-au bătut fetele m-a uns pe inimă”, a declarat antrenorul Tomisului, Ion Crăciun. Marcatoarele echipei constănţene: Mateescu 7g, Druţu 6g, Tîlvîc 5g, Busuioceanu 2g, Dincu 2g, Topa 1g, Iovănescu 1g şi Zamfir 1g. Cea mai bună marcatoare de la HCM Roman a fost Cristina Strungaru, cu 6 reuşite.

Celelalte rezultate: Ştiinţa Bacău - Rapid Bucureşti 33-29; Dunărea Brăila - HCM Baia Mare 27-26; HCM Buzău - Oţelul Galaţi 26-20; Rulmentul Braşov - U. Reşiţa 35-29; Cetate Deva - Oltchim Rm. Vîlcea (se va disputa pe 22 aprilie, ora 18.00).