CS Tomitanii a pierdut în SuperLiga, CS Năvodari a câştigat în DNS la rugby

Sport 12 Octombrie 2019 / 16:02 1470 accesări

CS Tomitanii (echipament galben-alb) nu s-a putut impune în duelul ultimelor clasate

Etapa a şaptea din SuperLiga CEC Bank la rugby a programat sâmbătă, pe stadionul „Mihail Naca” din Constanţa, întâlnirea dintre echipa locală CS Tomitanii (antrenor Cristian Cojocaru) şi SCM Gloria Buzău. Un meci în care formaţia de la ţărmul mării spera să obţină primul succes în campionat, însă rezultatul final a fost unul nefavorabil, oaspeţii câştigând partida cu scorul de 45-22, la pauză 17-10. Punctele Tomitanilor au fost reuşite de Florian Ciocoiu - două eseuri, Răzvan Barbu - un eseu şi Darren Baron - două transformări și o lovitură de pedeapsă. În etapa viitoare, programată sâmbătă, 19 octombrie, CS Tomitanii va evolua tot la Constanța, urmând să întâlnească pe Știința Baia Mare.

Tot sâmbătă, în Divizia Naţională de Seniori la rugby, în etapa a treia, stadionul „Rulmentul” din Bârlad a găzduit meciul dintre Rugby Club Bârlad şi CS Năvodari (antrenori Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase). Formaţia din Năvodari a obţinut a doua victorie din actualul campionat, scor 10-3, la pauză 7-3, prin punctele înscrise de Onal Agiacai - un eseu, Mihai Barbu - o transformare și Sorin Pândichi - o lovitură de pedeapsă. În etapa viitoare, CS Năvodari va juca pe teren propriu, sâmbătă, 19 octombrie, cu Grivița București.