CS Tomitanii, victorie în finala DNS la rugby, CS Năvodari, pe locul 3

Sâmbătă, la Bucureşti

Sport 19 Mai 2018 / 14:55 943 accesări
Tomitanii (în alb) au urcat pe primul loc, CS Năvodari a încheiat pe podium

Sâmbătă, la Bucureşti, pe Stadionul Național „Arcul de Triumf” din Capitală, s-au disputat finalele sezonului 2017-2018 în Divizia Națională de Seniori la rugby, iar finala mare a fost câştigată de CS Tomitanii Constanţa (antrenor Cristian Cojocaru), cu scorul de 17-14, după ce la pauză SCM Gloria Buzău a condus cu 14-3. A fost o repriză secundă excelentă pentru constănţeni, care au reuşit 14 puncte, fără să primească vreunul, în finalul partidei tomitanii apărând perfect avantajul minim de pe tabela de marcaj. Pentru Tomitanii au marcat Boboc - un eseu şi Burlacu - o lovitură de pedeapsă şi o transformare, constănţenii beneficiind şi de un eseu de penalizare.

Tot sâmbătă, în finala mică, formaţia CS Năvodari (antrenori Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase) s-a impus în meciul cu RC Bârlad, scor 27-13 (21-8), astfel că a intrat în posesia medaliilor de bronz. Punctele echipei din Năvodari au fost înscrise de Onal Agiacai şi Marian Niță - câte un eseu și Alexandru Trandafir - patru lovituri de pedeapsă, un drop-goal şi o transformare.