CSM București a câștigat Cupa României la handbal feminin

Sport 01 Aprilie 2018 / 17:29 844 accesări

Turneul Final Four al Cupei României Fan Courier la handbal feminin s-a încheiat duminică după amiază, în Sala Sporturilor „Olimpia” din Ploieşti, cu victoria așteptată a campioanei en titre, CSM București. În finala mare, CSM București a dispus cu scorul de 29-22, la pauză 15-10, de HCM Rm. Vâlcea, iar în finala mică Dunărea Brăila s-a impus cu scorul de 28-24 (13-14) în duelul cu CSM Roman. CSM Bucureşti va juca în viitoarea ediţie a Ligii Campionilor, iar HCM Rm. Vâlcea, în premieră, în Cupa EHF. CSM Bucureşti a obținut trofeul pentru a treia oară consecutiv

Sâmbătă, în semifinale, s-au înregistrat următoarele rezultate: HCM Rm. Vâlcea - Dunărea Brăila 29-23 (17-12) și CSM București - CSM Roman 38-24 (19-14).

Reamintim că la masculin, la finalul turneul Final Four desfășurat la Constanța, trofeul a fost câștigat de Handbal Club Dobrogea Sud, 23-21 (11-12) în finala cu SCM Politehnica Timișoara, echipa de la țărmul mării asigurându-și prezența în sezonul viitor al Cupei EHF.