CSM Bucureşti a învins Ferencvaros în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

07 Aprilie 2017 / 22:09 397 accesări

CSM Bucureşti a câştigat, vineri, scor 30-25(17-15), meciul jucat cu Ferencvaros în prima manşă a sferturilor de finală a Ligii Campionilor la handbal feminin şi are prima opţiune la calificarea în Final Four-ul competiţiei a cărei deţinătoare este.

Cu un nou antrenor pe bancă, Per Johansson, bucureştencele au avut iniţiativa în debutul primei părţi, când au avut un avantaj chiar şi de trei goluri, dar maghiarele, impulsionate de pe bancă de antrenor, la time-out, au mai echilibrat lupta. CSM a intrat, totuşi, cu avantaj de două goluri la pauză, scor 17-15, dar în partea secundă Ferencvaros s-a apropiat în mai multe rânduri la un singur gol diferenţă. Totuşi, elevele lui Johansson nu au cedat niciodată iniţiativa pe tabelă.

După o perioadă de cinci minute în care CSM Bucureşti nu a reuşit să înscrie, Carmen Martin a spart gheaţa şi şi-a readus echipa în avantaj la două goluri diferenţă. În final, "tigroaicele" s-au distanţat la cinci goluri în faţă, după ce în ultimele minute Bazaliu a reuşit să înscrie două goluri spectaculoase.

Meciul retur dintre cele două formaţii se disputa sâmbătă, 15 aprilie, de la ora 17:45, în Ungaria.