CSM București, învinsă fără drept de apel în semifinale

Final Four în Liga Campionilor la handbal feminin

Sport 07 Mai 2017 / 14:48 495 accesări
Oana Manea și coechipierele sale de la CSM București au trecut cu multă greutate de apărarea lui Vardar

CSM Bucureşti, deţinătoarea trofeului, a ratat sâmbătă seară calificarea în finala Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a fost învinsă cu scorul de 38-33 (21-13) de Vardar Skopje, în semifinala din Final Four, turneu care este găzduit de Budapesta. Formaţia pregătită de suedezul Per Johansson a pierdut într-un mod categoric, la capătul unui meci în care echipa macedoneană a avut avantaj pe tabelă în permanenţă, în două rânduri chiar şi la 11 goluri, în prima repriză: 19-8 şi 20-9. În repriza secundă, CSM Bucureşti a mai redus din deficit, însă nu a reuşit să se apropie la mai puţin de cinci goluri.

Au evoluat formațiile:

CSM Bucureşti: Grubisic, Ungureanu, Iordache - Gullden (4 goluri), Curea (2), Dache, Ayglon-Saurina (1), Bazaliu (1), Brădeanu (1), Torstensson (5), Martin (4), Manea (2), Niombla (8), Lobach (3), Mehmedovic (2), Bohme. Antrenor: Per Johansson.

Vardar: Pessoa, Suslina, Leynaud - Radicevic (7 goluri), Klikovac, Herrem (4), Mavsar, Damnjanovic (2), Lazovic (2), Althaus (1), Penezic (7), Covic (3), Lacrabere (5), Khmyrova (1), Lekic (6), Ristovska. Antrenor: Aco Stankovski.

Pentru CSM Bucureşti urmează finala mică a competiţiei, programată duminică, de la ora 16.15 (în direct pe Digi Sport). Adversară îi va fi echipa Cristinei Neagu, Buducnost Podgorica, formaţia muntenegreană care a fost învinsă sâmbătă de către Gyor, cu scorul de 26-20 (12-9). Finala mare este programată tot duminică, de la ora 18.45.