CSM București s-a calificat în finala Ligii Campionilor la handbal

07 Mai 2016 / 20:33 435 accesări

CSM București, singura reprezentantă a României în Final Four-ul Ligii Campionilor la handbal feminin, a câștigat, sâmbătă, scor 27-21, meciul cu macedonencele de la Vardar Skopje și s-a calificat în finala acestui sezon de Liga Campionilor.
Meciul a început foarte bine pentru elevele lui Kim Rasmussen, care au condus cu 7-1, după evoluția de senzația a portăriței croate Jelena Grubisic, care a avut un procentaj excelent în primele minute ale meciului din Final 4. După șase sezoane, România este din nou în postura de a juca pentru cel mai preţios trofeu la nivel de cluburi. Iar toate investiţiile făcute nu au fost deloc în zadar.
CSM București a avut un avantaj de cinci goluri la pauza meciului. În startul reprizei secunde, elevele antrenate de Kim Rasmusen au slabit ritmul, dar macedonencele nu s-au putut apropia din pricina defensivei bucureștene care a funcționat la capacitate maximă. La un moment dat, CSM București a condus și cu 11 goluri avans. Vardar a condus o singură dată, în minutul 2, cu 1-0.
Duminică, de la ora 18:45, CSM Bucureşti va înfrunta Gyor în finala mare a turneului Final Four, organizat la Budapesta.