CSM Medgidia a urcat pe podium

Handbal (m) / LN-8: CSM Medgidia - Poli Izometal Timişoara 33-30

Sport 30 Octombrie 2006 / 00:00 850 accesări

Ultima repetiţie înaintea debutului european s-a soldat cu o victorie meritată pentru CSM Medgidia. Formaţia antrenată de Ion Crăciun şi-a apropiat cele două puncte la capătul confruntării cu Poli Izometal Timişoara, meci jucat sîmbătă dimineaţă, la Medgidia, în devans pentru etapa a 8-a a Ligi Naţionale de handbal masculin. După un start echilibrat, echipa din Medgidia a rupt ritmul şi s-a desprins, în min. 27, la 18-11, pe fondul unei evoluţii de excepţie a portarului Ionuţ Coadă. La pauză au fost însă doar patru goluri în favoarea gazdelor, timişorenii punctînd de trei ori în ultimele trei minute (ultima oară prin Coajă, în ultima secundă, direct de la 10 m!). Chiar dacă l-a pierdut prematur pe Savenco (eliminat direct cu cartonaş roşu, în min. 33), după reluare CSM Medgidia a păstrat ritmul şi cu zece minute înaintea finalului avea un avantaj de şase goluri, aparent liniştitor, 28-22. Bănăţenii au început însă o cursă spectaculoasă de urmărire, iar în min. 58 s-au apropiat la un singur gol, 30-29. Gazdele n-au dat însă emoţii celor 300 de spectatori şi au punctat imediat în două rînduri, prin Răpciugă şi Enescu, iar apoi acelaşi Enescu a îngheţat în ultima secundă tabela la 33-30. Graţie acestei victorii CSM Medgidia a urcat pe locul 3 în clasamentul Ligii Naţionale, întrecînd la golaveraj pe HCM Constanţa, care are însă un joc mai puţin disputat. Pentru CSM Medgidia urmează sîmbătă, 4 noiembrie, prima manşă, din Rusia, cu Kaustik Volgograd, din turul al III-lea al Cupei Challenge.

Au evoluat - CSM Medgidia (antrenor Ion Crăciun): Coadă, Vasile (portari), Răpciugă 7 goluri, Dinescu 5g, Mocanu, Murtaza 6g (3x7m), Taşcă, Enescu 10g, Nemenco 1g (1x7m), Cocean 2g, Savenco 1g, Puşcaşu 1g; Poli Izometal (antrenor Nedeljko Vuckovic): Ivezic, Cucuieţ (portari), Mrakic 7g, Iovicki, Andrijasevic 1g, Grasu 3g, Coajă 4g, Fenici 3g, Gîlcă 1g, Sadoveac 11g, Cristescu, Păiuş, Corlija. Au arbitrat: R. Harabagiu - S. Stănescu.