CSM Târgoviște a pierdut primul meci din sferturile Ligii Naționale la baschet feminin

26 Martie 2017 / 21:14 447 accesări

Echipa de baschet feminin a CSM Târgoviște a pierdut duminică seara partida cu CSM Satu Mare, meciul contând pentru sferturile de finală ale Ligii Naționale de Baschet Feminin (LNBF), cu scorul de 51-64 (9-21, 10-14, 17-14, 15-15).

Istoricul întâlnirilor dintre cele două echipe era unul categoric în favoarea CSM Târgoviște, câștigătoare în toate cele 32 de întâlniri directe cu echipa din Satu Mare. Cu toate acestea, CSM Satu Mare a fost duminică seara echipa mai bună, reușind să stea în avantaj pe aproape întreaga durată a partidei.

Târgoviștencele au câștigat sfertul trei și au lăsat impresia că ar putea reveni în luptă, dar entuziasmul lor și al publicului s-a consumat pe la jumătatea sfertului patru, când fetele de la Satu Mare s-au distanțat din nou pe tabelă.

Cea mai bună marcatoare pentru echipa din Târgoviște a fost Prorche Poole cu 21 de puncte, urmată de Monique Coker cu 16 puncte. De la echipa din Satu Mare, cele mai multe puncte le-au marcat Kristina Baltic (15) și Matea Tavic (14).

În această etapă a competiției se joacă după sistemul cel mai bun din trei meciuri, iar echipa din Târgoviște, clasată pe trei la finalul sezonului competițional, a avut avantajul terenului propriu în prima partidă. Meciul doi al seriei se va juca joi, 30 martie, la Satu Mare și, dacă va fi nevoie de o a treia partidă, aceasta se va juca duminică, 2 aprilie, pe terenul echipei din Târgoviște.