CSM Târgoviște, victorie grea în etapa a 24-a a Ligii Naționale la baschet feminin

08 Martie 2017 / 21:07 357 accesări

Echipa de baschet feminin a CSM Târgoviște a câștigat, miercuri seara, pe teren propriu, partida împotriva formației Phoenix Galați, cu scorul de 53-50 (11-13, 13-9, 15-19, 14-9), în etapa a 24-a a Ligii Naționale, Grupa 1-6.

Târgoviștencele veneau după două eșecuri consecutive pe teren propriu (cu Olimpia CSU Brașov și Sepsi Sf. Gheorghe) și au dorit să se revanșeze în fața propriilor suporteri. Cu toate acestea, meciul nu a fost unul ușor, fetele de la Phoenix Galați au fost în avantaj lungi perioade din joc. Echipa oaspete a câștigat primul sfert, dar târgoviștencele l-au câștigat pe al doilea și au intrat la pauză cu un avantaj de doar două puncte (24-22). Sfertul trei le-a aparținut tot gălățencelor, însă pe final echipa oaspete a cedat inițiativa și gazdele s-au desprins la trei puncte distanță.

De la CSM Târgoviște cele mai bune realizatoare au fost Monique Coker (18 puncte și 21 recuperări), Prorche Poole (12 puncte), Elena Dincă (11 puncte).

De la Phoenix Galați s-au remarcat Katharine Elisabeth Rutan (12 puncte și 5 recuperări), Shanice Ann Steenholdt (11 puncte și 3 recuperări).

În etapa următoare, echipa din Târgoviște se deplasează la Cluj-Napoca pentru a o întâlni pe Universitatea.