CSȘ 1 Momentos Constanța a produs surpriza campionatului în Divizia A2 la volei feminin

Volei feminin / Divizia A2, Seria Est, etapa a 5-a

Sport 20 Noiembrie 2016 / 15:29 3855 accesări

Junioarele de la CSȘ 1 Momentos Constanța au învins dramatic a doua clasată din Seria Est

Echipa de volei CSȘ 1 Momentos Constanța, alcătuită în mare majoritate din junioare și cadete, singura senioară fiind Elena Albu (19 ani), a înregistrat sâmbătă, pe teren propriu, prima victorie din istoria clubului într-o competiție de senioare. O victorie cu atât mai prețioasă cu cât de partea cealaltă a fileului s-a aflat ACS Transilvania Brașov, ocupanta poziției secunde în clasamentul Seriei Est din Divizia A2 la volei feminin!

Cu siguranță că, înaintea partidei, brașovencele nu se gândeau decât la un succes net cu 3:0, mai ales că primul set le-a intrat rapid în cont, cu 25:14. Și al doilea parțial a fost controlat în mare parte de către brașovence, care au condus cu 12:6, 16:10 și 19:15! Pe fondul unei serii foarte bune la serviciu a coordonatoarei Tărniceriu, CSȘ 1 a recuperat de la 17:21 la 24:21 și a egalat la seturi, după 25:22. Oaspetele au câștigat setul 3 la 16 și păreau să-și revină după șoc, însă au „reușit” să piardă și setul al patrulea, în care au condus cu 20:10 și 21:13!!! Pe serviciul lui Coman, echipa constănțeană s-a apropiat de la 15:22 la 21:22, apoi a salvat trei mingi de meci, la 22:24 și 25:26, pentru a încheia actul 4 cu 28:26, tot cu Tărniceriu la serviciu! Deja câștigătoare ale primului punct în clasament, voleibalistele constănțene nu s-au relaxat deloc în tie-break, pe care l-au controlat fără probleme după ce au fost conduse cu 3:1. Scor final: CSȘ 1 Momentos Constanța - ACS Transilvania Brașov 3:2 (14:25, 25:22, 16:25, 28:26, 15:7), după două ore și 10 minute de joc.

Au evoluat pentru CSȘ 1 Momentos (antrenor Gheorghe Brînză): Antonia Tărniceriu - Silvia Coman, Oana Nedea (Andreea Iancu, Alexandra Spînoche), Denisa Dumitru, Elena Albu, Anca Mănuc (Mădălina Vintilă, Andreea Ioniță), Cristina Poncea - libero, Andrada Albu-libero.

„Am avut un meci greu astăzi, cu echipa de pe locul 2, dar ne-am depășit statutul de echipă tânără. Chiar dacă sunt încă junioare, fetele au jucat în unele momente cu multă maturitate, au dat dovadă de sacrificiu. Nu în ultimul rând, arbitrajul ne-a fost potrivnic, s-a lăsat și cu cartonașe, dar nu vreau să comentez mai mult. Felicit echipa, care s-a dăruit pentru victoria aceasta foarte muncită, și sperăm că în continuare o să avem un parcurs mai bun decât până acum. Cred că diferența azi a făcut-o dorința mai mare de victorie a fetelor noastre, care au jucat de la egal la egal cu o echipă de senioare”, a declarat Gheorghe Brînză.

„Nu ne așteptam la o asemenea victorie surprinzătoare, dar eu și colegele mele am muncit din greu, ne-am străduit foarte mult și suntem foarte bucuroase pentru această primă victorie. Cred că diferența a făcut-o dorința noastră foarte mare de a câștiga. Începutul meciului a fost mai greu, dar apoi ne-am mobilizat și ne-au ieșit cam toate procedeele, cel mai bine serviciul și preluarea”, a spus Elena Albu, căpitanul echipei constănțene.

Cealaltă echipă din județul Constanța, CS SLEN 90 Medgidia, a jucat sâmbătă pe terenul liderului neînvins al clasamentului, Rapid București, care s-a impus cu 3:0 (25:17, 25:15, 25:16). Al treilea rezultat din etapa a 5-a, ultima din tur: CTF Mihai I București - CSM 2007 LPS Focșani 3:2. În clasament conduce Rapid București, cu 15 puncte, urmată de ACS Transilvania Brașov 9p, CSM 2007 LPS Focșani 8p, CS SLEN 90 Medgidia 6p, CTF Mihai I București 5p și CSȘ 1 Momentos Constanța 2p. Prima etapă din retur va avea loc pe 10 decembrie, iar apoi se intră în vacanță, până pe 21 ianuarie 2017.