CSȘ 1 Momentos va participa și la turneul semifinal 2

Campionatul Național de volei rezervat cadetelor

Sport 21 Mai 2017 / 17:18 1408 accesări
Gheorghe Brînză, antrenor CSȘ 1 Momentos Constanța: „Mergem la al doilea turneu semifinal cu gândul calificării la turneul final”

Constanța a fost reprezentată de două echipe la turneele semifinale contând pentru Campionatul Național de volei rezervat cadetelor, care s-au desfășurat în perioada 17-21 mai. Cea mai bună comportare a avut-o CSȘ 1 Momentos Constanța, formație antrenată de Gheorghe Brînză, care a obținut patru victorii în cinci meciuri și s-a clasat pe locul 2 în turneul semifinal de la București, după CSȘ 5 București.

Au evoluat pentru CSȘ 1 Momentos Constanța: Antonia Tărniceriu, Denisa Dumitru, Alexandra Spînoche, Andrada Albu, Maria Ciovică, Georgiana Cical, Ioana Iorgulescu, Alexandra Luca, Alexandra Prozorov, Maria Neamțu, Ioana Micu.

Rezultatele formației de pe litoral:

3:1 (22:25, 25:20, 25:12, 25:23) cu ACS Juvenil „Nicolae Titulescu” Brașov

3:1 (25:13, 25:23, 21:25, 25:19) cu CSȘ Unirea Iași

3:0 (25:14, 25:14, 25:15) cu CSȘ Buzău

1:3 (18:25, 25:15, 19:25, 16:25) cu CSȘ 5 București

3:1 cu LPS „Mircea Eliade” - IOR București

CSȘ 5 București s-a calificat la turneul final, urmată în clasament de CSȘ 1 Momentos Constanța și de CSȘ Unirea Iași. „Fetele s-au mobilizat și au obținut victorii frumoase și muncite. Mergem la al doilea turneu semifinal cu gândul calificării la turneul final. Vom vedea ce ne rezervă tragerea la sorți”, a declarat Gheorghe Brînză.

La Cîmpulung Muscel am fost reprezentați de ACS Top Volei 05 Constanța, echipă antrenată de Constantin și Doina Ferenți. Top Volei a ocupat locul 4 în clasament, înregistrând două victorii și trei înfrângeri. Iată jucătoarele utilizate în cele cinci partide: Cosmina Marinescu (titulară în naționala României U-16, cea mai bună coordonatoare a recentului turneu de calificare la Campionatul European 2017), Ioana Bogdan, Tania Culică, Bianca Panait, Georgiana Moroianu, Elif Gafar, Ioana Antonescu, Ștefania Sarivan, Alexandra Nae, Alexandra Niculescu.

Rezultatele echipei constănțene:

0:3 (8:25, 17:25, 13:25) cu Dinamo București

3:2 (25:15, 25:14, 26:28, 16:25, 15:7) cu CSM LPS Brăila

0:3 (12:25, 11:25, 20:25) cu CS Muscelul Cîmpulung Muscel

3:0 (25:13, 25:13, 25:23) cu CSȘ Botoșani

1:3 cu CSM București

Dinamo București s-a calificat la turneul final, urmată în clasament de CS Muscelul Cîmpulung Muscel și de CSM București. „Din păcate, echipa noastră nu a fost la nivelul celor mai valoroase formații prezente la turneul semifinal. Participarea este însă bună pentru experiența jucătoarelor și pentru viitor”, a spus Constantin Ferenți.

Așa cum am mai anunțat, regulamentul de calificare la turneul final s-a modificat, în sensul că Federația Română de Volei a introdus turneele „a doua șansă”, de recalificare! Astfel, s-au calificat direct la turneul final echipele clasate pe primul loc din fiecare turneu semifinal (patru în total), în timp ce formațiile de pe locurile 2 și 3 vor participa și la cele două turnee de recalificare din perioada 2-4 iunie 2017. Cele opt echipe vor fi împărțite în două grupe de patru, iar primele clasate se vor alătura celor patru calificate direct la turneul final, programat în perioada 10-14 iunie 2017.