CSU Neptun a câștigat la Tulcea, CS Medgidia a pierdut la Galați

Handbal / Divizia A

Sport 17 Noiembrie 2017 / 18:01 1609 accesări
Handbalistele de la CSU Neptun au obținut a zecea victorie consecutivă

Echipa feminină de handbal CSU Neptun Constanța a câștigat, miercuri seară, la Tulcea, întâlnirea cu formația locală CSȘ, din etapa a 11-a a Diviziei A, Seria A. Handbalistele antrenate de Ionuț Pușcașu și Lăcrămioara Ilie s-au impus cu scorul de 28-25, după ce la pauză gazdele au condus cu 14-12. Pentru CSU Neptun au marcat Rebeca 8 goluri, Ciucanu 6g, Pintilie 6g, Căldare 4g, Oprică 2g și Birton 2. A fost al zecelea succes consecutiv pentru echipa constănțeană, care se menține pe primul loc în clasament, cu 30 de puncte și golaveraj 368-256. În etapa a 12-a, programată în weekend, CSU Neptun nu va evolua, din cauza numărului impar de echipe participante.

În Divizia A masculin, în etapa a 8-a, CS Medgidia a jucat vineri, în Seria A, în deplasare, cu CSU Danubius Galați. Aflați pe locul secund în clasament, cu 16 puncte, handbaliștii antrenați de Adrian Georgescu și Ionuț Deli-Iorga, au suferit a doua înfrângere din acest campionat, cedând cu scorul de 26-31, la pauză 14-16, iar Danubius s-a apropiat la un singur punct de formația din Medgidia.

Duminică, de la ora 11.00, în Sala Sporturilor din Constanța, tot în etapa a 8-a a Diviziei A la handbal masculin, Seria A, va avea loc întâlnirea dintre AHC Dobrogea Sud II Constanța (locul 8, 6 puncte, golaveraj 172-151) și CSU CNOT Brașov (locul 7, 6 puncte, golaveraj 222-200), iar echipa constănțeană, pregătită de Eden Hairi și Aleksandar Adzic, vrea să obțină a treia victorie din acest campionat.