Cu un om în plus, România nu a putut învinge Irlanda de Nord

Fotbal internaţional / UEFA Nations League

Sport 05 Septembrie 2020 / 00:18 690 accesări
Mirel Rădoi nu a avut motive de bucurie la finalul confruntării de vineri seară

Vineri seară, pe Arena Naţională din Bucureşti, reprezentativa de fotbal a României a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1 (G. Puşcaş 25 / Whyte 86), în prima partidă din Grupa 1 a Diviziei B din UEFA Nations League.

La debutul lui Mirel Rădoi în funcţia de selecţioner, tricolorii nu au putut depăşi o formaţie care a evoluat din minutul 39 cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Magennis, fiind egalaţi în minutul 86. Echipa noastră a irosit mai multe ocazii de a se desprinde pe tabela de marcaj, iar după golul nord-irlandezilor am notat mingea trimisă în bara transversală de Alibec.

Au evoluat următoarele echipe - România (selecţioner Mirel Rădoi): Tătăruşanu - Hanca (86 Nedelcearu), Chiricheş, Toşca, Bancu - Maxim, Cicâldău (74 D. Nistor), N. Stanciu - I. Hagi (57 Al. Creţu) - G. Puşcaş, Alibec; Irlanda de Nord (selecţioner Ian Baraclough): Peacock-Farrell - McNair, Cathcart, Ballard (90+1 Smith) - Dallas, Davis, C. Evans (77 Lafferty), Lewis, Saville - Magennis, Washington (65 Whyte). Cartonaşe galbene: I. Hagi, D. Nistor / Magennis (2), Evans. Cartonaş roşu: Magennis (min. 39).

Au arbitrat: Francois Letexier - Cyril Mugnier şi Mehdi Rahmouni, rezervă: Amaury Delerue.

În celălalt meci al grupei, Norvegia a pierdut,pe teren propriu, cu Austria, scor 1-2 (Haaland 67 / Gregoritsch 36, Sabitzer 55-pen.).

Următorul meci al tricolorilor este programat luni, 7 septembrie, de la ora 21.45, la Klagenfurt, cu Austria.