Cupa României deschide anul voleibalistic

Volei

Sport 12 Ianuarie 2016 / 19:18 1533 accesări
CVM Tomis Constanța s-ar putea întâlni cu Universitatea Cluj în sferturile de finală ale Cupei României

Primele meciuri oficiale de volei din 2016 se vor desfășura în Cupa României, de miercuri până sâmbătă. La masculin, săptămâna aceasta sunt programate optimile de finală, miercuri și sâmbătă. Sistemul de desfăşurare al competiției a rămas cel din sezonul trecut. Primele patru clasate din campionatul precedent (reprezentantele României în Cupele Europene) sunt exceptate de la primul tur (optimi de finală) și vor debuta abia în sferturi. CVM Tomis Constanța își va afla adversara după desfășurarea dublei manșe dintre Universitatea Cluj - CSM București.

În optimi vor fi doar trei dispute, pentru că Unirea Dej și VCM LPS Piatra Neamț au jucat în devans, în luna decembrie, atunci când nemțenii au evoluat la Dej în etapa a 10-a din Divizia A1. După un dublu 3:0, Unirea a devenit prima echipă calificată în sferturi, acolo unde va da piept cu deţinătoarea trofeului, ACS Volei Municipal Zalău.

Programul de miercuri cuprinde următoarele meciuri: Știința Explorări Baia Mare - AS Volei Club Caransebeș (ora 17.00); Universitatea Cluj - CSM București (ora 18.00); Arcada Galați - Tricolorul LMV Ploiești (ora 18.00). Returul va avea loc sâmbătă. În optimi și în sferturi se joacă tur-retur și se califică mai departe echipa care câștigă cele mai multe seturi. Dacă setaverajul este egal la capătul celor două manșe, după meciul retur se joacă „set de aur” pentru stabilirea echipei calificate. Câștigătoarele din sferturi se califică pentru Final Four, programat în perioada 9-11 aprilie 2016. Oferta de organizare a turneului final va avea loc pe 15 martie 2016, ora 11.00, la sediul Federației Române de Volei.

În Cupa României la volei feminin, optimile de finală s-au jucat deja, în toamnă, iar primele partide contând pentru faza sferturilor au fost devansate pentru săptămâna aceasta. CSM Lugoj a acceptat să joace pe terenul lui CS Volei Alba-Blaj ambele manșe, miercuri și joi, de la ora 18.00. La fel și Universitatea Cluj, care va susține în Capitală dubla manșă cu CSM București, joi (ora 18.00) și vineri (ora 12.00). Disputele Știința Bacău - CSU Medicina CSȘ Tîrgu Mureș și CSM Tîrgoviște - Dinamo București vor avea loc conform programării inițiale, adică pe 17 februarie și 9 martie 2016.