Cupa României, grupa C, meci 1: CSM Alexandria - Farul 2-2

Cupa României, grupa C, meci 1: CSM Alexandria - Farul Constanța 2-2

Sport 19 Octombrie 2022 / 07:14 1187 accesări

Farul Constanța (Superligă) și CSM Alexandria (Liga a-III-a) au încheiat astăzi la egalitate prima partidă din Grupa C, în cadrul Cupei României la fotbal.

Cu o echipă din care au lipsit nouă jucători importanți, Farul a obținut numai un punct din deplasarea de la Turnu Măgurele, cu CSM Alexandria, locul 1 în Liga a 3-a, Seria a 6-a.

Farul a deschis scorul prin Gabriel Torje (în minutul 8), iar în minutul 35, Mihai Stancu a adus egalare din lovitură liberă, scor 1-1.În minutul 58,echipa constănțeană a înscris din nou, tot prin Torje, scor 1-2.

Farul aîncercat să conserve avantajul minim, dar în minutul 86, în urma unei greșeli în defensiva constănțenilor, Florin Cioablă a egalat.

Farul putea câștiga totuși în prelungiri, când a irosit două situații foarte bune prin R. Ion și Andronache.

Au evoluat - CSM Alexandria (antrenor Ștefan Odoroabă): Cristică - Nicola, Lupoaică (61 Sultana), Ciocoteală, Georgescu - Voicu (61 Ana), Mihnea (78 Defta), Stancu - Iakabfi, Jerdea (78 Cioablă), Neagu (71 Dobrică). Rezerve: Dohotariu - Chiriceanu, Teodorescu, E. Sîrbu.

Farul Constanța (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Mboko, Corinus (71 Sîrbu), M. Popescu (60 Artean), Borza - Doukoure, Casap - Torje, Morar (73 Dumitrache), Sali (60 Andronache) - Moldoveanu (60 R. Ion). Rezerve: Mușat - Mitulețu, Iorga, Lazăr.