Cupa României la fotbal, faza pe județ, primul tur

Sport 29 Mai 2015 / 00:00 1449 accesări

Miercuri s-au disputat primele întâlniri din cadrul fazei pe județul Constanța a Cupei României la fotbal, ediția 2015-2016. În primul tur au evoluat doar echipele din Campionatul Județean (Liga a V-a) care au dorit să se înscrie în această competiție și cele din play-out-ul Ligii a IV-a (cu excepția formației Vulturii Cazino Constanța, care nu s-a prezentat la ultimul meci de campionat și nu mai poate fi programată pentru că nu a plătit ultimul barem de arbitraj). Iată rezultatele înregistrate: AS Independența - Victoria Cumpăna 2-0; Farul Tuzla - Avîntul Comana 0-1; Viitorul Fîntînele - CFR Constanța 4-0; Pescărușul Gîrliciu - Voința Valu lui Traian 0-3; Sportul Tortoman - Știința Poarta Albă 0-6; Castelanii Castelu - Perla Murfatlar 3-2, după prelungiri (scorul după 90 de minute a fost 2-2); Recolta Nicolae Bălcescu - Viitorul Cuza Vodă 4-2; Trophaeum Adamclisi - AS Carvăn 0-1.

Învingătoarele din aceste opt partide se vor înfrunta și în turul următor, după care vor rămâne patru formații. Acestea vor juca în turul al treilea, din care vor intra în competiție și cele 12 echipe din play-off-ul Ligii a IV-a. Iată meciurile din turul al doilea, programat miercuri 3 iunie 2015 (toate partidele vor începe la ora 17.30): AS Independența - Avîntul Comana (se joacă la Fîntîna Mare); Viitorul Fîntînele - Voința Valu lui Traian; Recolta Nicolae Bălcescu - Știința Poarta Albă (se joacă la Dorobanțu); AS Carvăn - Castelanii Castelu.