CVM Tomis a debutat cu stângul în Liga Campionilor

Volei masculin / Liga Campionilor, Grupa G, prima etapă: VOLLEY ASSE-LENNIK - CVM TOMIS CONSTANŢA 3:2

Sport 06 Noiembrie 2015 / 00:55 712 accesări

CVM Tomis Constanța şi-a început joi seară aventura în Liga Campionilor la volei masculin, ediția 2015-2016, dar startul a fost unul ratat, cu o înfrângere la limită în deplasare, pe terenul belgienilor de la Volley Asse-Lennik. A fost 3:2 pentru vicecampioana Belgiei, după circa două ore şi jumătate de joc, însă după actualul regulament victoriile sunt mai importante decât punctele aduse de acestea în clasament. Campioana României a avut prea multe oscilaţii în joc, fiind trasă în jos de o preluare sub aşteptări, în care punctul slab a fost Ananiev, cu opt puncte făcute cadou adversarilor! Extrema bulgară s-a revanşat în atac, capitol la care de data aceasta a rămas dator Yordanov...

Tomis a început excelent partida găzduită de Sporthal Arena din Deurne, o localitate de lângă Antwerpen, controlând cu autoritate primul set, în care a condus cu 4:1, 6:2, 10:5, graţie unor evoluţii optime la blocaj, unde s-au remarcat coordonatorul Mitev şi centrul Laza, şi la atac. Încet-încet, belgienii şi-au revenit, excelent dirijaţi în teren de experimentatul coordonator Depestele (38 de ani), s-au apropiat la 12:11, dar finalul setului i-a găsit tot pe constănţeni în avantaj. Însă, de la 22:18 şi 24:22 pentru Tomis, gazdele au recuperat incredibil şi au câştigat primul act cu 28:26, după ce au salvat trei mingi de set!

Cam aceeaşi desfăşurare a avut-o şi setul al doilea, însă de data aceasta Lennik a condus cu 5:2, 8:4 şi 12:8. După al doilea time-out tehnic, formaţia noastră a trecut în faţă şi apoi a restabilit egalitatea, după 25:23. Contrar aşteptărilor, Tomis nu a reuşit să profite de acest moment favorabil şi a picat complet în setul al treilea, pierdut la 13! A venit rândul belgienilor să scadă ritmul şi scorul a devenit 2:2, după 25:21 în setul al patrulea.

În tie-break am avut parte de un duel al universalilor, adjudecat clar de Overbeeke în faţa lui Yordanov, care nu a mai repetat evoluţia excelentă din partida cu Zalăul. Lennik a făcut diferenţa şi cu blocajul, câştigând un meci de două ore şi jumătate de joc cu scorul de 3:2 (28:26, 23:25, 25:13, 21:25, 15:10).

S-a văzut că jocul formaţiei constănţene mai are până va fi pus la punct şi că unii dintre jucători nu fac faţă presiunii unui meci din Champions League. Însă, în Grupa G orice este posibil în continuare, iar Tomis încă mai poate încheia pe locul 2 sau 3 în clasament, pentru că polonezii sunt de departe marii favoriţi. Miercuri, pe teren propriu, Asseco Resovia Rzeszow a dispus cu 3:0 (25:16, 25:17, 25:19) de Dragons Lugano (Elveţia).

Au evoluat formațiile: Lennik (antrenor Johan Devoghel): Depestele 3p - Overbeeke 32p, Sugranes Martinez 11p (3 blocaje), Colson 12p (3 blocaje, 3 aşi), Baetens 12p, Staszewski 1p, Sparidans-libero (au mai jucat: Andringa 18p (3 blocaje, 3 aşi), Cosemans, Pekmans 2p); CVM Tomis (antrenori Martin Stoev și Radu Began): Mitev 6p - Yordanov 19p, Laza 13p (5 blocaje), Ragin 5p, Ananiev 20p, D. Pavel 10p, Skundric-libero (au mai jucat: Gotch, Stancu 1p, Mihalescu, Vologa).

ÎN CUPA CEV, VICTORIE PENTRU CRAIOVA ȘI EŞEC PENTRU ZALĂU

Tot joi au evoluat şi formațiile masculine românești care s-au înscris în Cupa CEV. Iată rezultatele din manşa tur a 16-imilor de finală: Fatra Zlin (Cehia) - SCM U. Craiova 0:3 (19:25, 18:25, 22:25); Galatasaray Istanbul (Turcia) - ACS Volei Municipal Zalău 3:1 (22:25, 25:20, 25:13, 25:19).