CVM Tomis va întâlni Craiova, în semifinalele Cupei

Volei masculin

Sport 20 Martie 2015 / 00:00 876 accesări

CVM Tomis Constanța va trebui să treacă de SCM U. Craiova ca să rămână în cursa pentru primul trofeu intern care va fi decernat anul acesta în voleiul autohton, Cupa României! Federația Română de Volei a stabilit ieri programul semifinalelor din Cupa României la volei, iar deținătoarea trofeului va înfrunta echipa care a ocupat locul 3 în sezonul regulat al Diviziei A1 la volei masculin. În cealaltă semifinală din 8 aprilie se vor întâlni CSVM Zalău și Dinamo Bucureşti (finala este programată a doua zi). La feminin, semifinalele din 6 aprilie vor fi Ştiinţa Bacău (deținătoarea trofeului) - CSM Lugoj și CS Volei Alba-Blaj - Dinamo Bucureşti. Turneele finale ale Cupei României vor avea loc pe teren neutru, în sala de la Cheile Grădiștei.

TOMIS ȘI-A LUAT MĂSURI DE PRECAUȚIE ÎNAINTEA MECIURILOR DE LA GALAȚI

Pentru a obține calificarea în Final Four, CVM Tomis Constanţa a trecut cu o dublă victorie, în sferturile de finală, de Arcada Galați. În tur, la Constanța, a fost 3:2, iar returul de miercuri, de pe malul Dunării, le-a revenit oaspeților cu scorul de 3:0. A fost al doilea succes consecutiv fără set pierdut obținut de campioni la Galați, după cel din returul sezonului regulat! Avertizați de cele două meciuri de cinci seturi jucate la Constanța, în turul campionatului și în turul din sferturile Cupei, jucătorii antrenați de Martin Stoev și Radu Began și-au luat măsurile necesare, au jucat foarte motivați și nu le-au dat nicio șansă adversarilor. „A fost un meci pe care neapărat trebuia să-l câștigăm, pentru că nu aveam decât varianta victoriei pentru a ne califica. Ne bucurăm foarte mult pentru acest rezultat, pentru calificarea în Final Four-ul Cupei României și sperăm să aducem din nou trofeul la Constanța. Arcada este o echipă bună, dar cred că i-am prins într-un moment mai slab al lor. Și-au dorit mult să ajungă în primele patru echipe ale țării și i-am prins astăzi (n.r. - miercuri) un pic cam dezumflați”, a declarat Sergiu Stancu. „A fost un meci bun pentru echipa noastră și ne bucurăm că am ieșit învingători. S-a văzut diferența de valoare dintre cele două formații. Ne dorim să câștigăm cupa și campionatul, acesta e obiectivul nostru și sperăm să-l îndeplinim”, a afirmat juniorul Robert Vologa.

LUNI ȘI MARȚI, LA CONSTANȚA VINE DINAMO

Odată rezolvată calificarea în semifinalele Cupei României, CVM Tomis se va concentra pe campionat, pentru că turneele finale ale Cupei României au fost intercalate între semifinalele și finalele Diviziei A1. Campionii en titre vor juca primele meciuri din semifinala cu Dinamo la începutul săptămânii viitoare, luni și marți, de la ora 17.00, în Sala Sporturilor din Constanța. Următoarele două partide sunt programate la Bucureşti (28 și 29 martie), iar ultima, dacă va fi necesară, va avea loc tot la Constanţa (2 aprilie). Se joacă în sistemul „cel mai bun din cinci partide”, ultimele două meciuri disputându-se doar la nevoie. Cealaltă semifinală a turneului locurilor 1-4 din play-off, CSVM Zalău - SCM U. Craiova, își va derula duminică și luni primele două jocuri.