Danemarca s-a calificat fără să joace

Handbal masculin / Campionatul European din Croația

Sport 24 Ianuarie 2018 / 15:43 479 accesări
Golul cehului Stanislav Kasparek, din ultimul minut al meciului cu Macedonia, a calificat Danemarca în semifinale

Campioana olimpică en titre este prima echipă calificată matematic în semifinalele Campionatului European de handbal masculin, care se desfășoară în Croația, chiar dacă nu a jucat marți seară. Rezultatele meciurilor de marți au avantajat Danemarca, care mai are doar o singură „grijă”: să evite Franța în semifinale, cele două echipe fiind cele mai îndreptățite candidate la titlul european din acest an.

Ultima etapă din cele două grupe semifinale se joacă miercuri, în Grupa II toate cele trei partide fiind decisive în lupta pentru calificare. Dacă Danemarca și-a asigurat locul în semifinale, pentru a doua poziție luptă Spania, Germania, Cehia și Slovenia, cea mai dezavantajată fiind Slovenia, care - pe lângă o victorie în fața Cehiei - are nevoie și de un egal între Spania și Germania, pentru a obține calificarea în semifinale!

În Grupa I, Franța mai poate pierde calificarea în semifinale doar teoretic - dacă pierde la nouă goluri în fața Croației, iar Suedia învinge Norvegia. În orice alt caz, Suedia, Croația și Norvegia vor lupta pentru al doilea loc calificant.

Rezultate de marți, din Grupa II: Slovenia - Spania 31-26; Macedonia - Cehia 24-25. Clasament: 1. Danemarca 6p, 2. Spania 4p, 3. Germania 4p, 4. Cehia 4p, 5. Slovenia 3p, 6. Macedonia 3p.

Programul de miercuri: Serbia - Belarus (Grupa I, ora 17.00); Slovenia - Cehia (Grupa II, ora 17.00); Suedia - Norvegia (Grupa I, ora 19.15); Macedonia - Danemarca (Grupa II, ora 19.15); Croația - Franța (Grupa I, ora 21.30); Germania - Spania (Grupa II, ora 21.30).