Danezii au tremurat pentru victorie

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA C: PERU - DANEMARCA 0-1

Sport 16 Iunie 2018 / 21:40 460 accesări
Peruanii (în alb) au irosit numeroase ocazii de gol, inclusiv un penalty (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Întâlnirea de la Saransk, dintre Peru şi Danemarca, din Grupa C a turneului final din Rusia, a fost una în care am notat încă o lovitură de la 11 metri acordată în urma arbitrajului video. Peru a beneficiat de o astfel de decizie, dar Cueva, chiar jucătorul faultat în careu, a ratat penalty-ul în minutul 45+1, trimiţând mingea mult peste poartă. Iar golul a venit în cealaltă poartă, Yussuf Poulsen înscriind în minutul 59, astfel că Danemarca a obţinut trei puncte extrem de importante în lupta pentru calificarea din această grupă. Scor final: Peru - Danemarca 0-1.

Au evoluat următoarele formaţii - Peru (selecţioner: Ricardo Gareca): Gallese - Advincula, C. Ramos, A. Rodriguez, Trauco - Yotun, Tapia (87 Aquino) - Flores (63 Guerrero), Cueva, Carrillo - Farfan (85 Ruidiaz); Danemarca (selecţioner: Age Hareide): K. Schmeichel - Dalsgaard, Christensen (81 M. Joergensen), Kjaer, Larsen - Kvist (35 Schoene), Delaney, C. Eriksen - Jorgensen, Y. Poulsen, Sisto (67 Braithwaite). Cartonaşe galbene: Tapia / Delaney, Y. Poulsen. Meciul a fost arbitrat de Bakary Papa Gassama (Gambia).

Clasament Grupa C: 1. Franţa 3p (golaveraj: 2-1), 2. Danemarca 3p (1-0), 3. Australia 0p (1-2), 4. Peru 0p (0-1).

Programul etapei a doua - 21 iunie, ora 15.00: Franţa - Peru (Ekaterinburg); ora 18.00: Danemarca - Australia (Samara).