Debut cu stângul pentru Eliza Samara la Europa Top 16

Tenis de masă

Sport 05 Februarie 2016 / 14:37 533 accesări
Cotată cu prima șansă la câștigarea trofeului, Eliza Samara a pierdut meciul de debut de la Europa Top 16

Prezentă la Europa Top 16, concurs găzduit de orașul portugghez Gondomar, din postura de campioană europeană en titre, Eliza Samara a devenit principala favorită la câștigarea trofeului, după ce Petrissa Solja (Germania, locul 15 ITTF) și-a anunțat retragerea. „Sunt mai multe sportive importante care nu au mai participat din cauza problemelor medicale. Îmi doresc trofeul, dar iau meci cu meci și vom vedea ce se întâmplă”, a spus constănțeanca. Sportiva legitimată la CS Farul și pregătită de Viorel Filimon, clasată pe locul 20 ITTF, și-a aflat joi seară adversarele din faza grupelor, urmând să se dueleze pentru calificarea în faza următoare a competiției cu Polina Mikhailova (Rusia, locul 44 ITTF), Sofia Polcanova (Austria, locul 56 ITTF) și Leila Oliveira (Portugalia, locul 271 ITTF, wild-card).

Constănțeanca și-a început parcursul la Europa Top 16 vineri dimineață, întâlnind-o în partida de debut pe Sofia Polcanova. Chiar dacă pornea cu prima șansă, Samara a pierdut primul set, dar a revenit și le-a câștigat pe următoarele două. A avut șansa de a închide conturile în setul al patrulea, cedat în prelungiri. În decisiv, s-a mers cap la cap, însă austriaca și-a adjudecat primele patru puncte și a obținut o victorie neașteptată, cu 3-2 (11-8, 6-11, 10-12, 12-10, 11-8). Vineri după-amiază, Samara va juca al doilea meci împotriva Polinei Mikhailova, iar în cursul serii va susține ultima partidă din faza grupelor, cu Leila Oliveira. În celălalt meci din prima rundă, rusoaica a trecut fără mari probleme de reprezentanta gazdelor, cu 3-1.

Cealaltă reprezentantă a României la Europa Top 16, Bernadette Szocs (locul 60 ITTF), a fost învinsă clar în runda de debut, cu 3-0, de Tetyana Bilenko (Ucraina, locul 41 ITTF). Românca va mai juca vineri, în faza grupelor, cu Jia Liu (Austria, locul 26 ITTF) și Kristin Silbereisen (Germania, locul 58 ITTF).