Doar un punct pentru Viitorul în duelul cu UTA

Fotbal / Liga 1, etapa 1: FC VIITORUL CONSTANŢA - UTA ARAD 1-1

Sport 22 August 2020 / 20:33 792 accesări

Gabriel Iancu a înscris golul Viitorului din penalty

FC Viitorul Constanţa şi UTA Arad au încheiat la egalitate, scor 1-1 (G. Iancu 43-pen. / Buhăcianu 44), duelul din prima etapă a sezonului 2020-2021 din Liga 1 la fotbal, desfăşurat sâmbătă, pe stadionul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu. Viitorul a fost formaţia cu o posesie mai bună, însă echipa oaspete, nou-promovată în primul eşalon, a luptat pe toată durata meciului şi a obţinut la final punctul mult dorit. După ocazia irosită de Radu Boboc în minutul 28, Viitorul a deschis scorul în minutul 43, prin căpitanul Gabriel Iancu, acesta fructificând un penalty obţinut Bodișteanu. Din păcate, golul egalizator a venit după un singur minut, Buhăcianu învingându-l pe Cojocaru cu un șut din centrul careului.

În repriza a doua am notat marea ratare a lui Ghiţă, minge trimisă pe lângă poartă din careul mic, în minutul 61, şi şutul extrem de periculos expediat de Gabriel Iancu, în minutul 68, atunci când balonul a trecut de puţin pe lângă poartă.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Ruben de la Barrera): V. Cojocaru - Boboc, Mladen, Ghiță, De Nooijer - C. Matei (83 A. Ciobanu), Artean, Bodișteanu (65 V. Fernandez) - G. Iancu (cpt.), L. Munteanu (72 G. Ganea), Mățan; UTA (antrenor Laszlo Balint): H. Moldovan - Tomozei (60 Roumpoulakou), Benga, Ilie, Bustea - Teșcan (46 O. Rusu), N. Roșu (68 Melinte), Al. Albu, Buhăcianu - Al. Ioniță I (83 C. Rus), Hora (68 Vl. Morar). Rezerve Cartonașe galbene: Mladen / Hora. Au arbitrat: Marcel Bîrsan - Bogdan Gheorghe și Ferencz Tunyogi.

În etapa a doua, Viitorul va întâlni, în deplasare, pe FCSB, duminică, 30 august, de la ora 21.00 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look Sport).