Două puncte în ultimul minut pentru CS Tomis

Handbal (f) / LN, etapa a 18-a: CS TOMIS CONSTANŢA - HCM BAIA MARE 27-26

Sport 08 Martie 2010 / 00:00 730 accesări

Formaţia feminină de handbal CS Tomis păstrează şanse pentru ocuparea unui loc de cupă europeană după ce a smuls, duminică, în Sala Sporturilor, în ultimul minut, cele două puncte puse în joc în partida cu HCM Baia Mare, scor 27-26 (16-16). Ajunsă pe poziţia a opta după remiza cu Rapid Bucureşti, echipa constănţeană era condamnată la victorie pentru a nu ieşi definitiv din cursa pentru primele cinci locuri. Elevele lui Victor Dăbuleanu au trăit însă din nou periculos, alternând momentele de joc bun cu cele mai puţin inspirate şi ţinând cu sufletul la gură suporterii prezenţii în tribune până în ultima secundă a întâlnirii. Începutul partidei a fost unul echilibrat, mai ales din lipsa de soluţii a devensivei constănţene de a o anihila pe Melinda Geiger. Tomis s-a desprins la trei goluri în min. 20, 12-9, dar avantajul nu a putut fi păstrat până la finalul reprizei, 16-16. Debutul părţii secunde a aparţinut constănţencelor, care au preluat din nou conducerea, 18-16 (min. 35). Tomis a scăzut ritmul şi s-a văzut nevoită să alerge după egalare până la finalul întâlnirii, care a fost unul pe muchie de cuţit. Constănţencele au revenit în ultimele două minute de la 25-26 la 27-26, portarul Doina Avram aducând cele două puncte în tabăra gazdelor după ce a apărat în ultimele secunde o aruncare a lui Geiger. „A fost un joc foarte tensionat. Baia Mare este o echipă mai omogenă decât noi. Cred că am meritat victoria, chiar dacă am făcut din nou foarte multe greşeli în apărare şi atac. Extrem de importante sunt cele două puncte”, a declarat antrenorul Tomisului, Victor Dăbuleanu. Marcatoarele Tomisului: Busuioceanu 6g, Pătru 5g, Mateescu 4g, Zamfir 3g, Druţu 3g, Iovănescu 2g, Seifer 2g, Barcan 1g şi Tîlvîc 1g. Pentru HCM Baia Mare, cele mai multe goluri, 11, au fost reuţite de Geiger. Celelalte rezultate: Cetate Deva - Ştiinţa Bacău 35-21, HCM Buzău - HC Zalău 26-26, Oţelul Galaţi - U. Reşiţa 32-28; Dunărea Brăila - U. Jolidon Cluj 29-30. Partide rămase de disputat: Rulmentul Braşov - Oltchim Rm. Vîlcea (azi, ora 11.00) şi HCM Roman - Rapid Bucureşti (miercuri, 10 martie, ora 17.00).