Două ultime partide senzaționale în Grupa F

Fotbal / EURO 2016, Grupa F, etapa 3

Sport 22 Iunie 2016 / 21:51 452 accesări
Dzsudzsák l-a exasperat pe portarul lusitan Rui Patrício cu șuturile sale de la distanță

Grupa F a Campionatului European de fotbal din Franța a fost grupa rezultatelor de egalitate! 4 dintre cele 6 meciuri s-au terminat nedecis, iar diferența a fost făcută de victoriile Ungariei și Islandei asupra Austriei! Ungaria a câștigat grupa, la golaveraj, și va întâlni în optimi a doua clasată din Grupa E, probabil Belgia. Islanda, a doua clasată, va juca împotriva Angliei, în timp ce Portugalia a evitat partea de tablou a granzilor, urmând să evolueze contra Croației. Rezultatele din această grupă au trimis acasă Albania, care nu mai poate urca pe locul 4 în clasamentul formațiilor de pe locul 3.

ISLANDA - AUSTRIA 2-1

Austria a părăsit EURO 2016 cu un singur punct acumulat, în urma eșecului cu Islanda, și rămâne fără victorie în istoria participărilor sale la turnee finale europene. Nordicii au început foarte bine meciul de pe Stade de France din Saint-Denis și au deschis scorul în minutul 18, prin Bödvarsson. După două ratări ale lui Arnautović, Austria putea egala în minutul 37, însă Dragović a trimis în bară din lovitură de la 11 metri, penalty-ul fiind obținut de Alaba! A fost o execuție identică celei a lui Cristiano Ronaldo din partida cu... Austria.

După cele două schimbări ofensive efectuate la pauză de Marcel Koller, austriecii au controlat repriza secundă și au egalat în minutul 60 prin noul intrat Schöpf, în urma unei acțiuni personale. La 1-1 Austria era tot eliminată, așa că în prelungiri a forțat atacul cu toți jucătorii, iar Islanda a dat lovitura pe contraatac, atunci când mai rămăseseră de jucat doar 30 de secunde din al patrulea minut de prelungiri! Golul a fost creat de două rezerve: Elmar Bjarnason a centrat și Traustason a marcat pentru un 2-1 pe deplin meritat.

Au evoluat formațiile:

ISLANDA (selecționeri Lars Lagerbäck și Heimir Hallgrímsson): Halldórsson - B. Sævarsson, R. Sigurdsson, Árnason, A. Skúlason - Gudmundsson (86 Ingason), A. Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason - Sigthórsson (80 Traustason), Bödvarsson (71 E. Bjarnason);

AUSTRIA (selecționer Marcel Koller): Almer - Dragović, Prödl (46 Schöpf), Hinteregger, Fuchs - Ilsanker (46 Janko), Baumgartlinger - Klein, Alaba, Arnautović - Sabitzer (78 Jantscher).

Cartonașe galbene: A. Skúlason (36), Sigthórsson (51), Árnason (78), Halldórsson (82) - Janko (70).

Partida a fost arbitrată la centru de Szymon Marciniak (Polonia).

UNGARIA - PORTUGALIA 3-3

Ungaria și Portugalia au oferit un adevărat festival de goluri pe Stade de Lyon, cu vedetele lor, Dzsudzsák și Cristiano Ronaldo, care sunt și căpitani de echipă, reușind să marcheze câte două goluri. Meciul de la Lyon, cu șase goluri, este cel mai productiv de la această ediție a CE.

Portughezii, care aveau mare nevoie să câștige această partidă, au dominat startul de meci, dar fără să fie periculoși în fața porții adverse. Neașteptat, Ungaria a trecut în avantaj în minutul 19, Gera șutând imparabil de la 20 de metri. Lusitanii au rămas momentan fără reacție, dar au izbutit un gol de moral în minutul 42, prin Nani, din pasa lui Ronaldo.

Imediat după pauză, Dzsudzsák a executat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri, Rui Patrício fiind păcălit de o deviere a lui André Gomes: 2-1 pentru Ungaria, din minutul 47. După o mare ratare a lui Lovrencsics, a ieșit la rampă și mult așteptatul Cristiano Ronaldo, care a egalat la 2 în minutul 50. Cu acest gol, vedeta lui Real Madrid a intrat în istoria Campionatului European: este primul jucător cu minimum un gol marcat în patru turnee finale consecutive de Campionat European și a devenit jucătorul cu cele mai multe partide, 17, disputate la turneele finale de CE. Dialogul de la distanță al celor doi căpitani a continuat: Dzsudzsák a marcat iarăși cu un șut de la distanță, deviat acum de Nani (55), iar Ronaldo a egalat din nou (62), cu o lovitură de cap după centrarea lui Quaresma.

La 3-3, Elek a trimis în bară, iar portughezii au presat continuu până la final, dar fără a mai modifica tabela de marcaj. Culmea, golul din prelungiri al Islandei a făcut un bine portughezilor, care nu vor mai juca în optimi împotriva Angliei, ci a Croației!

UNGARIA (selecționer Bernd Storck): Király - Lang, Guzmics, Juhász, Korhut - Gera (46 Bese), Pintér - Dzsudzsák, Elek, Lovrencsics (83 Stieber) - Szalai (71 Németh);

PORTUGALIA (selecționer Fernando Santos): Rui Patrício - Vieirinha, Ricardo Carvalho, Pepe, Eliseu - André Gomes (61 Quaresma), William Carvalho, João Moutinho (46 Renato Sanches), João Mário - Cristiano Ronaldo, Nani (81 Danilo).

Cartonașe galbene: Guzmics (13), Juhász (28), Gera (34), Dzsudzsák (56).

Meciul a fost condus la centru de Martin Atkinson (Anglia).