Dramaticul ultim punct...

Tenis de masă / Preliminariile CE-2007: România - Germania 2-3

Sport 28 Septembrie 2006 / 00:00 699 accesări

Păcat... Constănţeanul Andrei Filimon a avut punctul victoriei în paletă! După ce a jucat senzaţional împotriva neamţului din "gaşca lui Podolski”... Dmitri Ovtcharov. Marţi seară, România, medaliata cu bronz la ultimele Campionate Europene, a pierdut în meci şi set decisiv partida cu bronzul mondial, Germania, chiar lipsită la Buzău de liderul său, Timo Boll (nr. 2 mondial). Debut teribil de meci a avut naţionala pregătită de Vasile Florea! După o oră, oamenii săi importanţi, Adrian Crişan (locul 18 mondial) şi Andrei Filimon (92), n-au găsit replică în faţa lui Ovtcharov (126) şi Christian Suss (50), pierzînd ambii cu 1-3. Toţi spectatorii Sălii "Romeo Iamandi”, printre care inimoasa, pătimaşa şi zgomotoasa galerie constănţeană formată din sportivii de la LPS CSS Farul, conduşi de selecţionerul fetelor şi tatăl lui Andrei, Viorel Filimon, erau pe picior de plecare. Dar, a apărut un miracol... Lucian Filimon! Titularizat în urma refuzului constănţeanului Constantin Cioti de a veni la naţională. Al treilea Filimon din tenisul de masă românesc, pierdut undeva pe locul 349 în ierarhia mondială, a făcut meciul vieţii, 3-0 cu Bastian Steger (38). Admirabil! "Ce-ar fi să vedem meciul decisiv cu Andrei la masă?”, murmurau cei 400 de spectatori... Adi Crişan le-a făcut plăcerea, amintindu-şi abia în setul decisiv cu Suss că este unul dintre cei mai buni jucători ai lumii, 3-2. Finalul a fost dramatic! Constănţeanul Andrei Filimon a jucat splendid şi spectaculos, a condus cu 1-0 şi 2-1, însă a fost trădat de emoţia finalului de meci cu tînărul de 19 ani Ovtcharov... "Puteam cîştiga! Am fost incomodat de serviciile adversarului, iar cînd conduceam cu 9-8 în decisiv am ezitat o minge uşoară. Păcat de acest meci fantastic!”, a declarat constănţeanul, care a pierdut setul cu 9-11 (iar România meciul cu 2-3). Şi apoi, la banchetul de după meci, a mai pierdut şi Steaua! Ce zi neagră...

În celălalt meci din grupa C, Ungaria a învins Polonia, în deplasare, cu 3-1. După patru etape, în clasamentul grupei conduce Germania, cu 8 puncte, urmată de România (6 puncte), Polonia şi Ungaria, cu cîte 5 puncte acumulate. Următoarele meciuri din grupă, Ungaria - România şi Germania - Polonia, se vor disputa pe 21 noiembrie.