Dramatism în ultimul sfert de finală de la World Cup 2018

CM de fotbal Rusia 2018 / Sferturi de finală: RUSIA - CROAŢIA 2-2 ŞI 3-4 LA LOVITURILE DE DEPARTAJARE

Sport 08 Iulie 2018 / 00:04 811 accesări
Croaţia se impune şi în sferturi la loviturile de departajare (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Rusia nu a mai avut şansă la loviturile de departajare în ultima confruntare din sferturile de finală ale turneului final al Campionatului Mondial de fotbal. Gazdele Cupei Mondiale au fost eliminate de Croaţia, care merge în „careul de aşi”, unde va înfrunta Anglia în a doua semifinală de la Cupa Mondială, meciul fiind programat miercuri, 11 iulie, de la ora 21.00, la Moscova, pe stadionul „Luzhniki”.

În partida de sâmbătă seară, de la Sochi, Rusia a deschis scorul prin Cheryshev, în minutul 31, iar Kramaric a restabilit egalitatea în minutul 39. În prelungiri, Vida a înscris în minutul 101 şi Croaţia era cu un pas în semifinale. Dar Mario Fernandes a punctat în minutul 115 şi toată lumea spera la reeditarea succesului din meciul cu Spania. Norocul a surâs de această dată Croaţiei, la fel ca în întâlnirea din optimi, cu Danemarca, iar Rusia rămâne acasă, dar este eliminată din competiţie.

La loviturile de departajare au înscris pentru croaţi Brozovic, Modric, Vida şi Rakitic, iar pentru ruşi au marcat Dzagoev, S. Ignashevich şi Kuzyaev. Subasic a apărat şutul lui Smolov, iar M. Fernandes a trimis mingea pe lângă poartă, în timp ce Akinfeev a respins doar şutul lui M. Kovacic.

Scor final: Rusia - Croaţia 2-2 şi 3-4 la loviturile de departajare.

Au evoluat următoarele formaţii - Rusia (selecţioner: Stanislav Cherchesov): Akinfeev (cpt.) - M. Fernandes, Kutepov, S. Ignashevich, Kudryashov - Zobnin, Kuzyaev - Samedov (54 Yerokhin), Golovin (102 Dzagoev), Cheryshev (67 Smolov) - Dzyuba (79 Gazinskiy); Croaţia (selecţioner: Zlatko Dalic): Subasic - Vrsaljko (97 Corluka), Lovren, Vida, Strinic (74 Pivaric) - Rebic, Rakitic, Kramaric (88 M. Kovacic), Modric, Perisic (63 Brozovic) - Mandzukic. Cartonașe galbene: Gazinskiy / Lovren, Strinic, Vida, Pivaric. Meciul a fost arbitrat de Sandro Ricci (Brazilia).