Drumul spre EURO 2020 s-a încheiat pentru România

Fotbal internaţional / Play-off EURO 2020

Sport 09 Octombrie 2020 / 00:18 962 accesări

Reprezentativa de fotbal a României a pierdut, joi seară, la Reykjavik, cu scorul de 1-2 (Al. Maxim 63-pen. / G. Sigurdsson 16, 34), întâlnirea cu Islanda, în semifinalele play-off-ului pentru calificarea la EURO 2020.

Tricolorii au ratat şansa de a evolua în cel puţin două meciuri la Bucureşti la turneul final programat în perioada 11 iunie - iulie 2021.

În partida de joi, islandezii au marcat de două ori în prima repriză, prin Gylfi Sigurdsson, şi au mai avut un gol anulat de VAR pentru ofsaid.

În minutul 63, Alexandru Maxim a redus din diferenţă, dintr-un penalty acordat în urma analizei VAR, pentru un fault comis asupra lui Burcă. Din păcate, până la final, tricolorii nu au mai găsit drumul spre gol, iar Islanda continuă cursa pentru EURO 2020.

Au evoluat următoarele formaţii - Islanda (selecţioner Erik Hamren): Halldorsson - Palsson, R. Sigurdsson, Arnason (86 Ingason), Magnusson - Traustason, Gunnarsson, Bjarnason, Gudmundsson (83 Sigurjonsson) - G. Sigurdsson, Finnbogason (75 Sightorsson); România (selecţioner Mirel Rădoi): Tătăruşanu - Cr. Manea, A. Burcă, M. Bălaşa, Camora - N. Stanciu (87 Cicâldău), Al. Creţu, Al. Maxim (80 Keşeru) - C. Deac (46 G. Iancu), Alibec (46 G. Puşcaş), Mitriţă (46 I. Hagi). Cartonaşe galbene: R. Sigurdsson / Al. Maxim, G. Iancu. Au arbitrat: Damir Skomina - Jure Praprotnik şi Rober Vukan - Rade Obrenovici (toţi din Slovenia). Arbitri VAR: Juan Martinez Munuera (Spania) şi Slavko Vincic (Slovenia).

Islanda va juca, la 12 noiembrie, în deplasare, cu Ungaria, pentru un loc la EURO 2020. Ungaria a câştigat, sâmbătă seară, în Bulgaria, cu scorul de 3-1 (Orban 17, Kalmar 47, Nikolic 75 / Iomov 89).