Duel românesc în semifinalele turneului de la Shenzhen

Tenis de câmp

Sport 04 Ianuarie 2018 / 11:08 1486 accesări
Simona Halep şi Irina Begu s-au calificat în penultimul act la simplu şi dublu (sursa foto: www. shenzhenopentennis.com)

După victoriile cu Nicole Gibbs (SUA, locul 110 WTA) şi Ying-Ying Duan (China, 91 WTA), tenismena constănţeană Simona Halep a câştigat joi şi întâlnirea cu Aryna Sabalenka (Belarus, locul 73 WTA), din sferturile de finală ale turneului de la Shenzhen (China), dotat cu premii în valoare totală de 750.000 de dolari. Liderul ierarhiei WTA a obţinut calificarea în semifinalele turneului pe care l-a câştigat în 2015 după un meci care a durat 57 de minute. Halep a depăşit-o pe Sabalenka după o partidă pe care a controlat-o de la început şi până la sfârşit, cu scorul de 6-2, 6-2, şi a făcut pasul în penultimul act.

Tot joi, în sferturi, Irina Begu (locul 43 WTA şi favorită numărul 4) a trecut de Timea Babos (Ungaria, locul 56 WTA şi cap de serie numărul 8), cu scorul de 7-5, 7-5, după o oră şi 55 de minute de joc.

Halep şi Begu se vor întâlni în semifinale, astfel că în finala turneului din China vom avea o tenismenă din România.

Prin calificarea în penultimul act la Shenzhen, Halep şi Begu şi-a asigurat câte un cec în valoare de 43.663 de dolari şi câte 110 puncte WTA.

Cele două tenismene tricolore sunt partenere la dublu, fiind prezente, de asemenea, în semifinalele turneului de la Shenzhen, unde vor întâlni perechea Anna Blinkova (Rusia) / Nicola Geuer (Germania).