După calificarea din Cupa României, urmează marele examen pentru Viitorul

Fotbal

Sport 27 Februarie 2019 / 09:42 629 accesări

FC Viitorul este prima echipă calificată în semifinalele Cupei României la fotbal, ediția 2018-2019, în urma succesului de marţi seară, de la Piteşti, 3-2 (Vl. Achim 6-pen., Rivaldinho 41, Eric 77 / Vl. Achim 63-autogol, Tsoumou 71-pen.) cu FC Hermannstadt.

Managerul tehnic al formaţiei constănţene, Gheorghe Hagi, s-a declarat mulţumit după victoria reuşită de elevii săi în deplasare, în faţa finalistei competiţiei din sezonul trecut, dar adevăratul examen pentru Viitorul va fi duminică, de la ora 17.00, când fosta campioană a României va înfrunta, pe teren propriu, pe FC Botoșani, în etapa a 26-a din Liga 1, ultima din sezonul regulat, în meciul decisiv pentru calificarea în play-off.

„Nu am decât să fiu fericit, pentru decizia pe care am luat-o, aceea de a da o şansă celor care au jucat mai puţin, folosind un lot cu jucători care nu au evoluat aşa de mult în ultima perioadă. M-am bucurat că au trecut testul, m-am bucurat că am marcat trei goluri, m-am bucurat că echipa a jucat la un nivel foarte bun în prima repriză. După aceea s-a văzut că unii nu au multe minute în picoare şi în repriza a doua am scăzut. Cred eu că lucrurile au mers cum ne-am aşteptat şi suntem bucuroşi că am trecut turul. Niciodată cupa nu e mai importantă ca şi campionatul. Nu avem obiectivul de a fi campioni în România. E normal că o Cupă României poate fi mult mai uşor să o poţi câştiga. Minunea nu cred eu că o să o mai vedeţi foarte devreme. Ne aşteaptă un meci dificil, decisiv, acasă, cu Botoşani. E la îndemâna noastră să-l câştigăm, trebuie să ştim să jucăm bine, să facem un meci mare. Pregătim meciul de duminică. Viaţa e o competiţie. Eu cred că echipa noastră va lupta inteligent”, a declarat Gică Hagi la conferinţa de presă desfăşurată după partida din Cupa României.