După eliminarea de la Indian Wells, Halep va pierde locul 2 WTA

Tenis de câmp

Sport 13 Martie 2019 / 09:02 487 accesări

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2) a pierdut, marţi seară, întâlnirea din optimile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, dotat cu premii în valoare totală de 9.035.428 de dolari. În urma eliminării, Halep va coborî cel puţin pe locul 3 WTA.

Halep a cedat în turul al treilea în duelul cu Marketa Vondrousova (Cehia, locul 61 WTA), cu scorul de 2-6, 6-3, 2-6, după o oră şi 40 de minute de joc. Halep va primi un cec în valoare de 91.205 dolari şi 120 de puncte WTA.

Anul trecut, Halep a ajuns în penultimul act la Indian Wells, iar în 2015 a câştigat turneul american.

Halep va participa săptămâna viitoare la un alt turneu de categorie Premier Mandatory, cel de la Miami.

Şi japoneza Naomi Osaka, liderul mondial, a fost eliminată, noaptea trecută, în optimile de finală ale turneului de la Indian Wells, fiind învinsă de tenismena elveţiană Belinda Bencic (locul 23 WTA), cu scorul de 6-3, 6-1.