După US Open, Osaka a câştigat şi Australian Open

Tenis de câmp

Sport 26 Ianuarie 2019 / 14:11 565 accesări
Sursa foto: Facebook Naomi Osaka

Învingătoare anul trecut la US Open, japoneza Naomi Osaka (locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4) s-a impus, sâmbătă, şi la Australian Open. În finala primului turneu de Grand Slam al anului, Osaka a câştigat întâlnirea cu Petra Kvitova (Cehia, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 8), cu scorul de 7-6 (7/2), 5-7, 6-4, după două ore şi jumătate de joc.

Osaka a condus în setul secund cu 5-3 şi 40-0, dar a fost egalată şi a pierdut setul, scor 5-7.

Pentru tenismena japoneză în vârstă de 21 de ani este al doilea titlu de Grand Slam din carieră, după cel de la US Open, obţinut în urma victoriei din partida cu Serena Williams.

Începând de luni, Naomi Osaka va fi noul număr 1 mondial, urmată de Petra Kvitova şi Simona Halep.