Echipa antrenată de Constantin Gâlcă încheie sezonul cu o victorie

16 Mai 2016 / 08:31 456 accesări

Espanyol Barcelona, echipa antrenată de către Constantin Gâlcă, a câştigat, duminică seară, meciul de pe teren propriu cu Eibar, scor 4-2, şi a încheiat sezonul actual de Primera Division pe locul 13, iar Răzvan Raţ a jucat 5 minute pentru Rayo Vallecano, echipă ce a retrogradat în liga secundă.

Gerard Moreno (minutele 13 şi 76) şi Marco Asensio (minutele 32 şi 66) au înscris golurile gazdelor. Reuşitele oaspeţilor au fost semnate de Borja Baston, din penalty, în minutul 57, şi de Sergio Enrich, în minutul 90.

Espanyol Barcelona încheie sezonul 2015-2016 pe locul 13, cu 43 de puncte. Formaţia pregătită de către Costel Gâlca are cea mai slabă apărare din campionat, cu 74 de goluri primite în 38 de meciuri.

Gâlcă a preluat-o pe Espanyol de pe locul al 12-lea în Spania. Înainte de venirea românului, catalanii aveau doar 17 puncte şi un avans de trei lungimi faţă de primul loc retrogradabil.

Răzvan Raţ, căpitanul echipei naţionale a României, a intrat în minutul 88 pentru Rayo Vallecano în victoria formaţiei sale, pe teren propriu, cu Levante, scor 3-1. Fundaşul în vârstă de 34 de ani e refăcut complet după accidentarea la umăr care l-a ţinut cinci luni în afara gazonului. Raţ nu ia în calcul o eventuală neincludere în lotul '' tricolorilor'' pentru Euro din cauza puţinelor minute jucate în acest an. ''Am muncit foarte mult în calificări şi nu aş vrea să pierd un asemenea eveniment", a fost mesajul fundaşului lui Rayo pentru selecţionerul Anghel Iordănescu.

În urma rezultatelor înregistrate duminică, Levante, Getafe şi Rayo Vallecano au retrogradat în liga secundă din Spania.