Echipa feminină a României, campioană mondială la padbol!

Sport 28 Noiembrie 2016 / 15:42 467 accesări
Anemaria Gherghel și Florina Chiar au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului

A treia ediție a Campionatului Mondial de padbol, care a avut loc în Uruguay, s-a încheiat cu un rezultat excepțional pentru delegația României, echipa feminină devenind campioană mondială. Anemaria Gherghel, desemnată cea mai valoroasă jucătoare a turneului feminin, și Florina Chiar au câștigat finala disputată împotriva Spaniei, urcând pe cea mai înaltă treaptă a podiumului, reeditând astfel victoria mondială de la fotbal-tenis, întrecere la care au participat înaintea competiției din Uruguay. Frederico Tavares, antrenorul naționalei de padbol a României, a explicat și secretul acestor succese: „Muncă, foarte multă muncă, antrenamente, disciplină”.

La masculin, echipa formată din Robert Gherghișan și Ionuț Balaban, după fabuloasa victorie asupra Braziliei, a fost eliminată de vicecampioana mondială, Argentina, țară în care s-a născut padbolul. A doua formație participantă în turneul masculin, alcătuită din Rafael Vasile și Mauro Gheorghe, a reușit o prestație aplaudată la scenă deschisă în duelul cu spaniolii Hernandez și Ramon, campionii mondiali din 2014, cedând la mare luptă, scor 6-7, 5-7.

ÎN 2017, SHOW-UL SE MUTĂ ÎN ROMÂNIA, LA MAMAIA!!!

După ceremonia de înmânare a premiilor, Elisabeta Gherghișan, președintele Asociației Române de Padbol, a prezentat ediția din 2017 a Cupei Intercontinentale, eveniment care va avea loc în luna august în stațiunea Mamaia.