Echipa lui Mircea Lucescu, a treia victorie consecutivă în meciurile amicale

19 Iulie 2016 / 22:25 665 accesări

Zenit Sankt Petersburg, formația antrenată de românul Mircea Lucescu, a învins, marți, scor 3-1, vicecampioana Franței, AS Monaco, într-un meci amical. Djordjevic cu o dublă și Kerzhakov au marcat golurile echipei clasate pe locul 3 în Rusia în sezonul trecut.

Zenit Sankt Petersburg, echipa antrenată de românul Mircea Lucescu, s-a văzut condusă după 31 de minute în amicalul cu AS Monaco, după golul lui Radamel Falcao. Formația din Rusia a jucat mult mai bine după revenirea de la cabine și a întors rezultatul în favoarea sa. Djordjevic a restabilit egalitatea în minutul 46, după o gravă greșeală în defensiva formației din Principat.

Atacantul sârb a reușit dubla, la căpătul unei faze rapide de atac, iar Kerzhakov a stabilit scorul final, 3-1 pentru Zenit, cu un șut din interiorul careului la colțul lung.

Până la meciul cu AS Monaco, rușii au suferit patru înfrângeri, 0-1 cu Qarabag, 0-2 cu CS U Craiova, 1-3 cu Sion și 1-2 cu Olympique Lyon și două succese, 4-1 cu Basel și 4-2 cu Sporting Lisabona.