Egalitate în confruntarea Franţa - România, din semifinala FED Cup

Tenis de câmp

Sport 20 Aprilie 2019 / 18:53 576 accesări

După ce Simona Halep (locul 2 WTA) a trecut de Kristina Mladenovic (locul 66 WTA), scor 6-3, 6-1, în primul meci din semifinala FED Cup pe care România o dispută împotriva Franţei, gazdele au restabilit egalitatea la general. În al doilea joc desfăşurat sâmbătă, la Rouen, Caroline Garcia (locul 21 WTA) a dispus de Mihaela Buzărnescu (locul 30 WTA), cu scorul de 6-3, 6-3, după o oră şi 26 de minute de joc.

Duminică, 21 aprilie, de la ora 14.00, sunt programate următoarele partide: Garcia - Halep, Mladenovic - Buzărnescu și Garcia / Mladenovic - Irina Begu / Monica Niculescu.

Meciurile pot fi urmărite în transmisiune directă la Digi Sport și Telekom Sport.

Şi în cealaltă semifinală, dintre Australia şi Belarus, scorul este egal la general, 1-1, după prima zi. Rezultate: Samantha Stosur (locul 77 WTA) - Aryna Sabalenka (locul 10 WTA) 5-7, 7-5, 3-6 - după două ore şi 47 de minute de joc şi Ashleigh Barty (locul 9 WTA) - Viktoria Azarenka (locul 61 WTA) 7-6 (7/2), 6-3 - după o oră şi 41 de minute de joc.