Egiptul este a doua echipă africană calificată la CM 2018

Preliminariile CM de fotbal din Rusia

Sport 09 Octombrie 2017 / 18:48 1114 accesări
Egiptenii nu au mai ajuns la un turneu final de Campionat Mondial tocmai din 1990!

Echipa națională a Egiptului s-a calificat duminică la Campionatul Mondial de fotbal din 2018, după ce a învins selecționata statului Congo cu scorul de 2-1, la Alexandria, în penultima etapă a Grupei E din preliminariile africane ale competiției. „Faraonii”, care vor juca la primul turneu final mondial din 1990 încoace, s-a impus prin dubla lui Mohamed Salah (minutele 63 și 90+5), marcând golul victoriei în prelungiri, din penalty! Pentru congolezi a înscris Arnold Bouka Moutou (minutul 87).

Înaintea ultimei etape a preliminariilor africane, Egiptul ocupă primul loc în clasament, cu 12 puncte, urmată de Uganda 8p, Ghana 6p și Congo 1p. Egiptul a devenit a doua echipă africană care obține biletul pentru turneul final din Rusia, după Nigeria.

Ultima etapă va avea loc pe 6 noiembrie. În Grupa A se luptă pentru calificare Tunisia (13p) și RD Congo (10p), ambele având meci ușor acasă. Câștigătoarea Grupei C va fi decisă în meciul Coasta de Fildeș (8p) - Maroc (9p). Grupa B a fost câștigată de Nigeria, iar în Grupa E s-a impus Egiptul.

Situația din Grupa D este mai complicată, pentru că FIFA a decis rejucarea partidei Africa de Sud - Senegal 2-1 după ce TAS a dictat suspendarea pe viață a arbitrului Joseph Lamptey, care a tras pe față cu gazdele! Clasamentul la ora actuală este Senegal 8p/4j, Burkina Faso 6p/5j, Capul Verde 6p/5j, Africa de Sud 4p/4j. Dubla Africa de Sud - Senegal va avea loc pe 10 și 14 noiembrie, doar partida Burkina Faso - Capul Verde fiind programată pe 6 noiembrie.

Până acum, și-au asigurat calificarea la turneul final de anul viitor 14 echipe din totalul de 32: Rusia, Brazilia, Iran, Japonia, Mexic, Belgia, Coreea de Sud, Arabia Saudită, Germania, Anglia, Spania, Nigeria, Costa Rica și Egipt.