Eliza Samara, din nou în fruntea tenisului de masă românesc

Sport 18 Decembrie 2015 / 17:15 1392 accesări

La capătul unuia dintre cele mai bune sezoane din carieră, Eliza Samara a fost desemnată în fruntea celor mai buni jucători de tenis de masă din România de către Federația Română de Tenis de Masă. Samara, care a cucerit pentru a cincea oară consecutiv acest trofeu, a devenit campioană europeană în proba individuală pentru prima oară în carieră și a urcat pe a doua treaptă a podiumului continental la dublu și în întrecerea pe echipe. În plus, s-a impus la Qatar Open și a participat la ITTF World Tour Grand Finals, aflându-se între cele mai bune 16 sportive din lume în acest an. Sportiva legitimată la CS Farul și pregătită de Viorel Filimon încheie sezonul pe locul 20 în clasamentul mondial.

În topul alcătuit de federație se mai află un reprezentant al orașului de la țărmul mării, Cristian Pletea, care s-a clasat pe locul 4. Pregătit de Stelian Hașoti și legitimat la LPS „Nicolae Rotaru”, sportivul în vârstă de 14 ani a impresionat la Campionatele Europene de cadeți, unde a cucerit patru medalii, două de aur, la simplu și dublu mixt, una de argint, la dublu, și una de bronz, în competiția pe echipe. Totodată, constănțeanul a avut prestații excelente în turneele internaționale de cadeți și juniori, a câștigat Europa Top 10 la cadeți și a fost selecționat în echipa Europei la ITTF World Cadet Challenge. Pletea a terminat acest an pe poziția secundă în clasamentul mondial al cadeților și pe locul 25 în cel al juniorilor.

Cei mai buni zece sportivi ai anului 2015 la tenis de masă: 1. Eliza Samara (CS Farul), 2. Bernadette Szocs (CSM Bistrița), 3. Adina Diaconu (LPS Slatina), 4. Cristian Pletea (LPS „Nicolae Rotaru”), 5. Daniela Dodean (CSM Arad), 6. Andreea Clapa (CSM Bistrița), 7. Andreea Dragoman (CS Romgaz Mediaș), 8. Alexandru Manole (CS Pristavu Câmpulung), 9. Rareș Sipoș (CSM Cluj), 10. Diana Lupu (CS Politehnica Iași) și Tania Plăian (CSM Bistrița).