Emoții pentru români la All England Club

Tenis de câmp / Turneul de la Wimbledon

Sport 06 Iulie 2015 / 00:00 540 accesări

Duminică a fost zi liberă la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului urmând să continue, în forță, începând de azi, cu duelurile din optimile de finală. Monica Niculescu - la simplu, Florin Mergea şi Horia Tecău - la dublu vor lupta pentru calificarea în sferturi, sperând să obțină alte victorii pe terenurile de la All England Club. După ce şi-a egalat cea mai bună performanţă la un turneu de Grand Slam - calificarea în optimi, Monica Niculescu, locul 48 WTA, o va întâlni pe elveţianca Timea Bacsinszky, locul 15 WTA şi a 15-a favorită, în al doilea meci de pe terenul 18, prima partidă de pe acest teren începând la ora 13.30. Niculescu s-a calificat, sâmbătă, în optimi, după ce a învins-o în turul al treilea pe Kristyna Pliskova (Cehia, locul 134 mondial), după o oră şi 42 de minute. Niculescu şi-a asigurat un premiu de 127.000 de lire sterline şi 240 de puncte WTA. Niculescu a mai ajuns în turul 4 al unui turneu de Grand Slam în 2011, la US Open.

Tot în optimi, dar la dublu masculin, în primul meci de pe terenul 8, perechea Florin Mergea / Rohan Bopanna (favorită 9) va întâlni cuplul Lukasz Kubot / Max Mirnîi (Polonia / Belarus), în timp ce Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer vor înfrunta perechea australiană Lleyton Hewitt / Thanasi Kokkinakis, în primul meci de pe terenul 17.

La dublu mixt, în turul secund, Florin Mergea şi olandeza Michaella Krajicek, favoriţi 13, vor întâlni perechea Robert Lindstedt / Anabel Medina Garrigues (Suedia / Spania), iar Raluca Olaru şi Michael Venus (Noua Zeelandă) vor evolua împotriva perechii Henri Kontinen / Jie Zheng (Finlanda / China). Ora şi locul partidelor urmează să fie stabilite. Olaru și Venus s-au calificat în turul al doilea în urma victoriei din disputa cu perechea Andre Sa / Lara Arruabarrena (Brazilia / Spania), scor 6-3, 6-2, după 65 de minute de joc.

TECĂU, ÎN OPTIMI ȘI LA DUBLU MIXT

Perechea Horia Tecău / Katarina Srebotnik (România / Slovenia), cap de serie nr. 6, s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală ale probei de dublu mixt de la Wimbledon, după ce a învins în turul al doilea, cu scorul de 6-2, 6-4, în 50 de minute, cuplul Rohan Bopanna / Maria Jose Martinez Sanchez (India / Spania). În runda următoare, Tecău şi Srebotnik vor întâlni perechea Raven Klaasen / Raquel Kops-Jones (Africa de Sud / SUA), cap de serie nr. 10.

NICULESCU ȘI BEGU, ELIMINATE LA DUBLU

Perechea Monica Niculescu / Olga Savciuk (România / Ucraina) a ratat, sâmbătă, calificarea în optimile de finală ale probei de dublu feminin de la Wimbledon. Niculescu şi Savciuk au fost învinse în turul secund, cu scorul de 6-4, 6-4, într-o oră şi 17 minute, de cuplul Timea Babos / Kristina Mladenovic (Ungaria / Franţa), cap de serie nr. 4. Și perechea Irina-Camelia Begu / Lara Arruabarrena (România / Spania) a ratat, sâmbătă, calificarea în optimi, fiind învinsă în turul al doilea, cu scorul de 6-4, 6-4, într-o oră şi şapte minute, de perechea australiană Jarmila Gajdosova / Ajla Tomljanovic. Prezența în turul secund la dublu feminin este recompensată cu 13.750 de lire sterline.