Energoconstrucţia Craiova a cîştigat Cupa României la futsal

Sport 21 Iunie 2006 / 00:00 1365 accesări

Echipa Energoconstrucţia Craiova a cîştigat Cupa României la futsal, învingînd, cu scorul de 10-8, după executarea loviturilor de departajare, formaţia ACS Odorheiu Tg.Secuiesc, fosta campioană. Scorul la pauză a fost 5-1, însă la finalul celor 40 de minute de joc, rezultatul a fost 5-5. Au urmat două reprize de prelungire a cîte cinci minute, cele două echipe marcînd cîte un gol, ajungîndu-se astfel la 6-6. La executarea loviturilor de la 6 metri, craiovenii au cîştigat cu 4-2. Pentru craioveni au înscris Sorin Chivu - 2 goluri, Valentin Nistoran, Călin Pantelimon, Ştefan Florescu şi Alin Chiliman, iar la penaltiuri Florescu, Chivu, Pantelimon şi portarul Rizan. A ratat Chiliman. Pentru ACS Odorheiu au marcat Como Alpar - 3g, Soch Laszlo, Mihali Zoltan, iar la penaltiuri Como şi Soch. Au ratat Demeny Norbert şi Şandor Miklos. Meciul s-a disputat la Rm.Vîlcea, în prezenţa a 200 de spectatori, ambele echipe fiind încurajate de galerii din oraşele lor. Fosta campioană ACS Odorheiu este la al doilea trofeu ratat în acest sezon, după ce a pierdut campionatul în ultima etapă în faţa CIP Deva. Energoconstrucţia este la primul trofeu cîştigat, iar în campionatul 2005-2006 a terminat pe locul al treilea.